Kümes hayvancılığı üretimi azaldı

Kümes hayvancılığı üretimi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Eylül ayı Kümes Hayvancılığı Üretimi, sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tavuk eti üretimi 174 bin 35 ton, tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak belirtildi.


Yapılan açıklamada, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre avuk yumurtası üretimi yüzde 4,5, tavuk eti üretimi yüzde 7,8, kesilen tavuk sayısı yüzde 7,9, hindi eti üretimi ise yüzde 19 azaldığı bildirildi.

Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre hindi eti üretimi yüzde 5,5, tavuk eti üretimi yüzde 0,9, kesilen tavuk sayısı yüzde 0,5 artarken, tavuk yumurtası üretimi yüzde 0,5 azaldı.

Yapılan değerlendirmede, Eylül ayında bir önceki aya göre tavuk eti üretiminin yüzde 11,1 artarak 174 bin 35 ton olarak gerçekleştiği; Eylül ayında bir önceki aya göre kesilen tavuk sayısının yüzde 7,3 artarak 95 milyon 949 bin adet olduğu; Eylül ayında bir önceki aya göre tavuk yumurtası üretiminin yüzde 1,7 artarak 1,6 milyar adet olduğu; Eylül ayında bir önceki aya göre hindi eti üretiminin yüzde 11,7 azalarak 4 bin 563 ton olarak gerçekleştiğini açıkladı.

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER