Linyit üretimi 5 buçuk milyon ton oldu

Linyit üretimi 5 buçuk milyon ton oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 Ekim ayı Katı Yakıtlar, Linyit üretimi oranlarını açıkladı.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 

Linyit(1) satılabilir üretimi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 10,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4, Ocak-Ekim döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,4 azaldığı belirtildi.

Açıklamada, Taşkömürü satılabilir üretimi Ekim ayında önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,4 artarken, bir önceki aya göre yüzde 0,5, Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,6 azaldığı bildirildi.

Taşkömürü koku satılabilir üretimi Ekim ayında 369 bin 708 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim bir önceki aya göre yüzde 3,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 ve Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,1 azaldı.
Taşkömürü ithalatı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,7 artarken, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 8,8 ve önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,3 azaldı.
Taşkömürü koku ithalatı bir önceki aya göre %376,7, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 112,9 ve Ocak-Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 arttı. 
Üretimin teslimatları karşılama oranı(2) Ocak-Ekim döneminde yüzde 104,0 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda yüzde 86,3 iken taşkömüründe yüzde 2,7 olarak hesaplandı.
Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Ekim ayında taşkömürü teslimatının yüzde 50,9'u termik santrallere, yüzde 14,1'i kok tesislerine, yüzde 13,0'ı demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 79,8'i termik santrallere ve yüzde 11,2'si demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 93,8 ile demir-çelik sanayine yapıldığı açıklandı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER