Mart ayı süt ve süt üretimi verileri açıklandı

Mart ayı süt ve süt üretimi verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından, Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Mart 2021 sonuçları değerlendirildi. Yapılan değerlendirme sonucunda, Türkiye genelinde Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarının yüzde 1,7 arttığı, Ocak-Mart döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 arttığı ifade edildi.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,3 olarak tespit edildiği belirtildi.

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretiminin yüzde 0,9 azalarak 145 bin 363 ton; Ocak-Mart döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretiminin yüzde 1,1 azalarak 418 bin 884 ton olarak gerçekleştiği bildirildi.

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretiminin yüzde 3,1 azalarak 90 bin 450 ton, Ocak-Mart döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,1 azalarak 261 bin 341 ton olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, diğer peynirlerin (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) yüzde 42,5, yağsız süt tozu yüzde 31,4, tam yağlı süt tozu üretimi yüzde 19,6, kaymak üretimi yüzde 5,8, inek peyniri üretimi yüzde 3 artarken, ayran üretimi yüzde 23,7, tereyağı üretimi yüzde 1,2 azaldığı belirtildi.

Ocak-Mart döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yağsız süt tozu yüzde 42,5, diğer peynirler (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) yüzde 35,5, kaymak üretimi yüzde 26,2, ayran üretimi yüzde 19,5, tam yağlı süt tozu üretimi yüzde 7,9, tereyağı üretimi yüzde 3,8, inek peyniri üretiminin yüzde 2,6  arttığı bildirildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER