Orhan Sümer: ÇAYKUR faiz bataklığında

Orhan Sümer: ÇAYKUR faiz bataklığında

GAZETTE- TBMM Genel Kurulu’nda Kamu İktisadi Teşebbüsleri arasında bulunan Devlet Hava Meydanları İşletmesi, ÇAYKUR, Atatürk Orman Çiftliği, TOKİ ve TCDD’nin 2011’den 2018 yılına kadar olan raporları görüşüldü.

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Orhan Sümer, ÇAYKUR’un son altı yılda 85 milyon 912 bin TL faiz ödediğini belirterek “Kamu kaynakları devletin malı denizmiş gibi yandaş iş adamlarına sonuna kadar açılırken kamu bankaları iktidara yakın patronlara verdikleri milyarlarca TL batık krediyi toplayamazken bir kamu teşebbüsü olan ÇAYKUR faiz bataklığında inliyor” dedi.

“TÜRKİYE’DE ÇAYLIKLAR YENİLENMİYOR”

ÇAYKUR’un ilgili yıllara ait raporlarına ilişkin partisi adına söz alan Sümer, kapitalist ekonomi modeli benimsemiş ülkelerde bile KİT’lerin ekonomide belirleyici bir rolü bulunduğunu belirterek “KİT’ler ülke ekonomilerinin sigortası ve dinamosu durumundadırlar. Bir çay bahçesinin en fazla yüz yıllık bir ömrü var. Türkiye’de de yaklaşık seksen yıldır çay üretimi yapılıyor ve üretim yapılan çaylıklar yenilenemiyor. Ekonomik değeri giderek azalan çaylıklar yirmi yıl sonra ömrünü tamamen tamamlamaya başlayacak” diye belirtti.

“ZARAR  657 MİLYON TL’YE ÇIKTI”

Sümer, 2010 yılına kadar kâr eden ÇAYKUR’un 2011 yılında 26 milyon 927 bin TL’yle başlayan zarar etme döneminin 2018 yılında 657 milyon TL’ye çıktığına dikkat çekerek “Aynı sektörde bulunan ve ÇAYKUR’a göre imkânları daha kısıtlı olan özel sektör kâr elde ediyor da ÇAYKUR neden zarar ediyor? Aklımıza başka şeyler geliyor? ‘ÇAYKUR kasıtlı olarak zarar ettirilip özelleştirilmek mi isteniyor?’ diye sormadan da edemiyoruz. Kamu kaynakları devletin malı denizmiş gibi yandaş iş adamlarına sonuna kadar açılırken kamu bankaları iktidara yakın patronlara verdikleri milyarlarca TL batık krediyi toplayamazken bir kamu teşebbüsü olan ÇAYKUR faiz bataklığında inliyor. Yandaş medyaya milyarlarca TL ilan veren bu bankalar ÇAYKUR’un finans ihtiyacını neden düşük faizlerle karşılayamaz? Milyonlarca insanı yakından ilgilendiren bu kurumun finans ihtiyacı neden kamu kaynaklarından karşılanmaz? Kamu kaynakları ÇAYKUR için kullanılmayacak da kimin için kullanılacak? Aslında kötü yönetim sadece ÇAYKUR’la sınırlı değil, baktığımız zaman bütün kamu yönetimi kötü hâlde. Hani derler ya “Balık baştan kokar.” diye, işte ÇAYKUR’un da şu anki  durumu maalesef öyle.” diye konuştu

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER