Perakendede güven endeksleri yükseldi

Perakendede güven endeksleri yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Sektörel Güven Endeksleri, Ağustos ayı oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Ağustos ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 5,7 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 0,2 artarken, inşaat sektöründe yüzde 2,3 azaldığı belirtildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksinin Temmuz ayında 66,7 iken, Ağustos yüzde 5,7 oranında artarak 70,5 değerini aldığı belirtildi. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksinin yüzde 15,9 artarak 63,2 olduğu bildirildi. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksinin yüzde 12,3 artarak 62,0 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksinin ise yüzde 4,6 azalarak 86,2 olduğu bildirildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinin Ağustos ayında yüzde 0,2 oranında artarak 94,9 değerini aldığı belirtildi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksinin yüzde 14,5 artarak 79,7 olduğu bildirildi. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksinin yüzde 2,2 azalarak 108,1 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksinin ise yüzde 6,8 azalarak 96,8 olduğu ifade edildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki ayda 87,0 iken, Ağustos ayında yüzde 2,3 oranında azalarak 85,0 değerini aldığı belirtildi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksinin yüzde 5,2 azalarak 70,0 olduğu; gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin ise yüzde 0,1 azalarak 99,9 değerini aldığı belirtildi.

İnşaat sektöründe Ağustos ayında girişimlerin yüzde 34,4'ü faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 65,6'sı ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "finansman sorunları" Temmuz ayında yüzde 38,2 iken Ağustos ayında yüzde 40,1, "talep yetersizliği" Temmuz ayında yüzde 31,9 iken Ağustos ayında yüzde 31,5 ve "diğer faktörler" Temmuz ayında yüzde 19,9 iken Ağustos ayında yüzde 20,3 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER