Sektörel güven endeksleri hizmet ve inşaatta geriledi

Sektörel güven endeksleri hizmet ve inşaatta geriledi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Kasım ayı Sektörel güven endeksleri oranlarını açıkladı.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Sektörel Güven Endeksleri, Yapılan değerlendirmede, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Kasım ayında bir önceki aya göre hizmet sektöründe yüzde 2,8 ve inşaat sektöründe yüzde 5,7 azalırken perakende ticaret sektöründe aynı düzeyde kaldığı belirtildi.

Açıklamada, Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksinin Ekim ayında 79,7 iken, Kasım ayında yüzde 2,8 oranında azalarak 77,5 değerini aldığı bildirildi.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksinin yüzde 2,8 azalarak 74,8olduğu bildirildi. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksinin  yüzde 3,9 azalarak 71,9 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksinin ise  yüzde 1,7 azalarak 85,8 olduğu ifade edildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinin Kasım ayında aynı düzeyde kalarak 95,0 değerini aldığı belirtildi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksinin yüzde 1,5 azalarak 85,3 olduğu bildirildi. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksinin yüzde 1,4 artarak 109,1 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksinin ise yüzde 0,3 azalarak 90,6 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki ayda 83,8 iken, Kasım ayında yüzde 5,7 oranında azalarak 79,0 değerini aldığı belirtildi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksinin yüzde 10,3 azalarak 62,6 olduğu; gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin ise yüzde 2,5 azalarak 95,4 değerini aldı. İnşaat sektöründe Kasım ayında girişimlerin yüzde 32,8'i faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 67,2'sinin ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "finansman sorunları" Ekim ayında yüzde 42,4 iken Kasım ayında yüzde 42,7, "talep yetersizliği" Ekim ayında yüzde 30,2 iken Kasım ayında yüzde 34,2 ve "diğer faktörler" Ekim ayında yüzde 16,2 iken Kasım ayında yüzde 15,3 olduğu açıklandı. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER