Şubat ayı dış ticaret endeksleri açıklandı

Şubat ayı dış ticaret endeksleri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü tarafından, endekslerin hesaplanmasında genel ticaret sistemine göre dış ticaret istatistikleri kullanılmaya başlandığı ve temel yılı 2015=100 olarak güncellendiği ifade edilerek, Dış Ticaret Endeksleri, Şubat 2021 sonuçları değerlendirildi.

İhracat birim değer endeksinin Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde  yüzde 8,4, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 12,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 6,7 artarken, yakıtlarda yüzde 1,6 azaldığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksinin Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre,  gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,2 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 32,8, yakıtlarda yüzde 12,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,9 arttığı belirtildi.

İthalat birim değer endeksinin Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,3 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 12,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 30,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 10,6 artarken, yakıtlarda yüzde 8,6 azaldığı ifade edildi.

İthalat miktar endeksinin Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 azaldığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre,  gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,1 ve yakıtlarda yüzde 3,9 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 1,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,3 arttığı bildirildi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2020 yılı Şubat ayında 98,1 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 2021 yılı Şubat ayında 95,1 olduğu belirtildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER