Süt ve süt ürünleri üretimi arttı

Süt ve süt ürünleri üretimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Eylül ayı Süt ve Süt Ürünleri Üretimi sonuçlarını açıkladı.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Türkiye genelinde Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarının yüzde 5,7 Ocak-Eylül döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre  yüzde 4 arttığı belirtildi.

Açıklamada, Eylül ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama yüzde 3,5 protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildiği belirtildi.

Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretiminin  yüzde 14,2 artarak 128 bin 957 ton olarak gerçekleştiği belirtildi. Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretiminin yüzde 12,1 artarak 1 milyon 200 bin 860 ton olarak gerçekleşti.

Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretiminin yüzde 8,8 artarak 110 bin 346 ton, Ocak-Eylül döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 azalarak 843 bin 535 ton olarak gerçekleşti.

Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, tam yağlı süt tozu yüzde 29,6, yağsız süt tozu yüzde 25,1, kaymak üretimi yüzde 19,2, inek peyniri üretimi yüzde 16,2 artarken, tereyağı üretimi yüzde 2,1, ayran üretimi yüzde 10,4, diğer peynirler (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) yüzde 18,6 azaldığı açıklandı.

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER