Tarım endeksleri Ocak’ta arttı

Tarım endeksleri Ocak’ta arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2021 yılı Ocak ayı tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) değişim oranlarını açıklandı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Tarım-ÜFE’nin yıllık yüzde 21,26, aylık ise yüzde 3,03 arttığı belirtildi.

Yapılan açıklamada tarım ürünleri üretici fiyat endeksinin, 2021 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,02, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,26 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,72 artış gösterdiği bildirildi.
Sektörlerde bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 2,88, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 4,63, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 8,95 artış gerçekleştiği; ana gruplarda bir önceki aya göre değişim; çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 1,39, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2,54, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 4,46 artış gerçekleştiği ifade edildi.
Bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplar ise yüzde 31,83 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar ve yüzde 30,99 ile çeltik olurken, buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre azalışın olduğu tek alt grup yüzde 0,01 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler olduğu belirtildi. En az artış gösteren alt grupların ise yüzde 10,68 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular, yüzde 12,96 ile canlı sığırlar, bunlardan elde edilen işlenmemiş süt ve yüzde 14,17 ile yağlı meyveler olduğu bildirildi.
Alt gruplar itibarıyla 2021 yılı Ocak ayında en artış gösteren alt gruplar ise yüzde 6,23 ile lifli bitkiler ve yüzde 4,44 ile diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler olduğu bildirildi. Buna karşılık, bir önceki aya göre azalışın olduğu tek alt grup ise yüzde 0,21 ile yağlı meyveler olurken,aylık en az artış gösteren alt gruplar ise yüzde 0,56 ile tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlar ve yüzde 1,58 ile çeltik olduğu belirtildi.
Açıklamada; Ocak 2021'de, endekste kapsanan 86 maddeden, 20 maddenin ortalama fiyatında azalış olurken 6 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadığı; 60 maddenin ortalama fiyatında ise artışın gerçekleştiği açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER