Tarım endeksleri yüzde 17 arttı

Tarım endeksleri yüzde 17 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Aralık ayı tarımsal girdi fiyat endeksi değişim oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Tarım-GFE’nin 2020 yılı Aralık ayında bir önceki aya yüzde 2,72, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 17,52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,52 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,85 artış gösterdiği belirtildi.


Ana gruplar itibariyle bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinin yüzde 2,23, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 2,80 artış gösterdiği; bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 17,03, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinin yüzde 20,58 artış gösterdiği bildirildi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösteren diğer alt grupların ise yüzde 27,00 ile çiftlik binaları ve yüzde 25,24 ile hayvan yemi oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren alt gruplar ise sırasıyla yüzde 2,07 ile tohum ve dikim materyali, yüzde 2,83 ile veteriner harcamaları ve yüzde 4,06 ile enerji ve yağlar alt gruplarında gerçekleştiği ifade edildi.

Alt gruplar itibariyle, bir önceki aya göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplar ise yüzde 3,59 hayvan yemi ve yüzde 3,40 bina bakım masrafları oldu. Buna karşılık, bir önceki aya göre en az artış gösteren alt gruplar, sırasıyla yüzde 0,37 ile veteriner harcamaları, yüzde 0,49 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 0,51 ile diğer mal ve hizmetlerin olduğu açıklandı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER