Tarımsal girdi endeksi fiyatları arttı

Tarımsal girdi endeksi fiyatları arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Haziran ayı tarımsal girdi fiyat endeksi değişim oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Tarımsal girdi fiyat endeksinin yıllık yüzde 6,77, aylık yüzde 0,17 arttığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, Tarım-GFE 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,17, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,31, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,77 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,38 artış gösterdiği bildirildi.

Ana gruplar itibariyle bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinin yüzde 0,17, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinin yüzde 0,18 artış gösterdiği bildirildi. Bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinin yüzde 6,24, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinin yüzde 10,05 artış gösterdiği ifade edildi.

EN FAZLA AZALMA TARIMSAL İLAÇLARDA
Bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösteren diğer alt grupların ise yüzde 3,24 ile gübre ve toprak geliştiriciler, yüzde 0,36 ile enerji ve yağların olduğu bildirildi. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artışın yüzde 12,50 ile makine bakım masrafları, yüzde 9,75 ile diğer mal ve hizmetler ve yüzde 9,44 ile hayvan yemi alt gruplarında gerçekleştiği belirtildi.

Alt gruplar itibariyle, bir önceki aya göre azalış gösteren diğer alt gruplar ise yüzde 0,93 ile hayvan yemi ve yüzde 0,26 ile tohum ve dikim materyali olduğu bildirildi. 2020 Haziran ayında artışın yüksek olduğu alt grupların ise yüzde 3,73 ile enerji ve yağlar ve yüzde 1,47 ile makine bakım masraflarının olduğu açıklandı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER