Tarımsal girdi fiyat endeksi arttı

Tarımsal girdi fiyat endeksi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Eylül ayı tarımsal girdi fiyat endeksi değişim oranlarını açıkladı.


TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Tarım-GFE (2015=100), 2020 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 2,31, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,87, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,63 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,21 artış gösterdiği belirtildi.

Açıklamada, Ana gruplar itibariyle bir önceki aya göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinin yüzde 2,10, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinin yüzde 2,35 artış gösterdiği bildirildi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinin yüzde 10,02, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinin yüzde 14,45 artış gösterdi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösteren diğer alt grup ise yüzde 1,89 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 0,66 ile tarımsal ilaçlar olduğu bildirildi. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla sırasıyla yüzde 26,69 ile makine bakım masrafları, yüzde 15,11 ile diğer mal ve hizmetler ve yüzde 15,08 ile hayvan yemi alt gruplarında gerçekleştiği ifade edildi.

Alt gruplar itibariyle, bir önceki aya göre en az artış gösteren diğer alt grupların ise yüzde 0,21 ile tohum ve dikim materyali  olduğu bildirildi. 2020 Eylül ayında artışın yüksek olduğu alt grupların ise sırasıyla yüzde 4,02 ile makine bakım masrafları, yüzde 3,65 ile hayvan yemi ve yüzde 3,26 ile gübre ve toprak geliştiricilerin olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER