Temmuz ayında linyit üretimi azaldı

Temmuz ayında linyit üretimi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Katı Yakıtlar Endeksi, 2020 yılı Temmuz ayı oranlarını açıkladı. TÜİK’ten yapılan açıklamada, linyit üretiminin temmuz ayında 5 milyon 367 bin 354 ton olarak gerçekleştiği belirtildi.


TÜİK tarafından yapılan açıklamada, linyitin satılabilir üretimi temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 6,3 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,8, Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 23,4 azaldığı bildirildi.

Açıklamada, taşkömürünün satılabilir üretimi temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 3,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 artarken, Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,7 azaldığı ifade edildi. Taşkömürünün koku satılabilir üretimi temmuz ayında 379 bin 310 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim bir önceki aya göre yüzde 4,1 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artarken, Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 azaldığı ifade edildi.

Taşkömürü ithalatının temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 37,4, önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 95,2 ve Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 arttığı bildirildi. Taşkömürü koku ithalatı bir önceki aya göre yüzde 3,7, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 ve Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 azaldığı bildirildi.

Üretimin teslimatları karşılama oranı Ocak-Temmuz döneminde yüzde 104 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda yüzde 87,1 iken taşkömüründe yüzde 2,7 olarak hesaplandı. Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Temmuz ayında taşkömürü teslimatının yüzde 57,6'sı termik santrallere, yüzde 14,3'ü kok tesislerine, yüzde 10,5'i demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 85,4'ü termik santrallere ve yüzde 8,4'ü demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 97,3 ile demir-çelik sanayine yapıldığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER