Ticaret ve hizmet sektörü endeksleri azaldı

Ticaret ve hizmet sektörü endeksleri azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Sektörel Güven Endeksleri, Aralık ayı oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksinin Aralık ayında bir önceki aya göre hizmet sektöründe yüzde 9,2, perakende ticaret sektöründe yüzde 7,8 ve inşaat sektöründe yüzde 7,2 azaldığı belirtildi.


Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksinin Kasım ayında 77,5 iken, Aralık ayında yüzde 9,2 oranında azalarak 70,4 değerini aldığı belirtildi. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş durumu alt endeksinin yüzde 11,2 azalarak 66,4 olduğu bildirildi. Son üç aylık dönemde hizmetlere olan talep alt endeksinin yüzde 9,8 azalarak 64,9 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi alt endeksinin ise yüzde 7,1 azalarak 79,8 olduğu bildirildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksinin Aralık ayında yüzde 7,8 oranında azalarak 87,6  değerini aldığı belirtildi. Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre, son üç aylık dönemde iş hacmi satışlar alt endeksinin yüzde 14,4 azalarak 73,0 olduğu bildirildi. Mevcut mal stok seviyesi alt endeksinin yüzde 1,1 azalarak 107,8 değerini aldığı; gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi alt endeksinin ise yüzde 9,6 azalarak 81,9 olduğu ifade edildi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinin bir önceki ayda  79,0 iken, Aralık ayında yüzde 7,2 oranında azalarak 73,3 değerini aldığı belirtildi. İnşaat sektöründe bir önceki aya göre, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi alt endeksinin yüzde 9,5 azalarak 56,7 olduğu; gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi alt endeksinin ise yüzde 5,7 azalarak 90,0 değerini aldığı belirtildi.

İnşaat sektöründe Aralık ayında girişimlerin yüzde 27,4'ü faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 72,6'sının ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörlerden; "finansman sorunları" Kasım ayında yüzde 42,7 iken Aralık ayında yüzde 41,2, "talep yetersizliği" Kasım ayında yüzde 34,2 iken Aralık ayında yüzde 37,2 ve "diğer faktörler" Kasım ayında yüzde 15,3 iken Aralık ayında yüzde 23,1 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER