Toplanan inek sütü miktarı arttı

Toplanan inek sütü miktarı arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Temmuz 2020 sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarının yüzde 3,1, Ocak-Temmuz döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 arttığı belirtildi.


Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Temmuz 2020 sonuçları değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda, Türkiye genelinde Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarının yüzde 3,1, Ocak-Temmuz döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,6 arttığı bildirildi.

Temmuz ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama yüzde 3,5, protein oranının ise ortalama yüzde 3,3 olarak tespit edildiği ifade edildi.

Açıklamada, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretiminin yüzde 12,3 artarak 111 bin 96 ton olarak gerçekleştiği belirtildi. Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretiminin yüzde 12 artarak 952 bin 907 ton olarak gerçekleştiği bildirildi.

Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretiminin yüzde 2,5 azalarak 104 bin 490 ton, Ocak-Temmuz döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 azalarak 638 bin 733 ton olarak gerçekleştiği belirtildi.

Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, tam yağlı süt tozu üretiminin yüzde 59,6, yağsız süt tozunun yüzde 38,1, inek peyniri üretiminin yüzde 12,1, tereyağı üretiminin yüzde 6,6, kaymak üretiminin yüzde 2,7 arttığı, ayran üretiminin yüzde 1, diğer peynirlerin yüzde 12,1 azaldığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER