Toplanan inek sütü miktarı azaldı

Toplanan inek sütü miktarı azaldı

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu Adana Bölge Müdürlüğü, Temmuz ayı süt ve süt ürünleri üretimini açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafındah yapılan açıklamada, toplanan inek sütü miktarının azaldığı belirtildi. 

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Temmuz 2019 sonuçları değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda, Türkiye genelinde toplanan inek sütü miktarının, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,5 azalarak 797 bin 964 ton olarak gerçekleştiği bildirildi.
Temmuz ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretiminin 107 bin 228 ton olarak gerçekleştiği ve bir önceki yılın aynı ayına göre %1,5 artış gösterdiği ifad edildi.
PEYNİRLERDE AZALMA VAR
Açıklamada, inek peyniri üretiminin 54 bin 725 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %14,6 azaldığı; koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitlerinin ise 3 bin 822 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %3,3 azaldığı belirtildi.
Yoğurt üretiminin 114 bin 745 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %3,2 azaldığı; ayran üretiminin ise 64 bin 583 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %8,3 azalış gösterdiği bildirildi.
Temmuz ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama %3,3, protein oranının ise ortalama %3,2 olarak tespit edildiği açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER