Toplanan süt miktarı arttı

Toplanan süt miktarı arttı

Türkiye İstastistik Kurumu (TÜİK) Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, 2020 yılı Ağustos ayı değişim oranlarını açıkladı. TÜİK’ten yapılan açıklamada, ticari süt işletmelerince ağustos ayında 820 bin 835 ton inek sütü toplandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada, ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarının yüzde 5 arttığı, Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3,8 arttığı bildirildi.
Ağustos ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,2 olarak tespit edildiği ifade edildi.
TÜİK’ten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
‘’Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi yüzde 11,4 artarak 118 bin 996 ton olarak gerçekleşti. Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretimi yüzde 11,9 artarak 1 milyon 71 bin 903 ton olarak gerçekleşti.
Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretimi yüzde 8,6 azalarak 94 bin 456 ton, Ocak-Ağustos döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,3 azalarak 733 bin 189 ton olarak gerçekleşti.
Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, tam yağlı süt tozu üretimi yüzde 39,9, yağsız süt tozu yüzde 25, kaymak üretimi yüzde 18,4, inek peyniri üretimi yüzde 10,4, tereyağı üretimi yüzde 4,3, artarken, ayran üretimi yüzde 0,6, diğer peynirler yüzde 10,8 azalmıştır.
Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre tam yağlı süt tozu yüzde 11,3, inek peyniri yüzde 9,6, tereyağı üretimi yüzde 7,8, kaymak üretimi yüzde 4,1, yağsız süt tozu yüzde 3,2 artarken, diğer peynirler yüzde 6,1 ve ayran üretimi yüzde 14,1 azalmıştır.’’

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER