Toplanan süt miktarı Haziran ayında arttı

Toplanan süt miktarı Haziran ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Haziran 2020 sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelinde Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarının yüzde 3,1,  Ocak-Haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 arttığı belirtildi.

Değerlendirme sonucunda, haziran ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü  yağ oranının ortalama yüzde 3,3, protein oranının ise ortalama yüzde 3 olarak tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretiminin yüzde 8,7 artarak 122 bin 458 ton olarak gerçekleştiği belirtildi. Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretiminin yüzde 11,9 artarak 841 bin 811 ton olarak gerçekleştiği ifade edildi.

Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretiminin yüzde 1,3 azalarak 91 bin 285 ton, Ocak-Haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 azalarak 534 bin 199 ton olarak gerçekleştiği belirtildi.

Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, inek peyniri üretimi yüzde 22,1, tereyağı üretimi yüzde 14,7, yağsız süt tozunun yüzde 13,2, kaymak üretimi yüzde 5,9, artarken, diğer peynirlerin yüzde 2,6, ayran üretiminin yüzde 4,9, tam yağlı süt tozu üretiminin yüzde 23,3 azaldığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER