TÜFE oranları Temmuz ayında arttı

TÜFE oranları Temmuz ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, TÜFE’de 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,37, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,76 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,51 artış gerçekleştiği belirtildi.

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Adana ve Mersin illerinden oluşan TR62 Bölgesi Temmuz ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) değişim oranları değerlendirildi.

Yapılan açıklamada; Adana ve Mersin illerinden oluşan TR62 Bölgesinde, TÜFE’de 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,40, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,87, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,78 oranında artışın gerçekleştiği bildirildi.

TAZE FASULYE TEMMUZ AYINDA DÜŞTÜ

Türkiye genelinde TÜFE'de aylık olarak en yüksek artış gösteren maddenin yüzde 61,86 değişim oranı ile yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar olduğu, TR62 Adana Bölgesinde de aylık olarak en yüksek artış gösteren maddenin yüzde 12,98 ile araba kiralama ücreti olduğu belirtildi. Türkiye genelinde TÜFE'de aylık en fazla düşüş gösteren maddenin yüzde 37,78 değişim oranı ile taze fasulye olduğu, TR62 Adana Bölgesinde de aylık olarak en fazla düşüş gösteren maddenin yüzde 46,62 ile taze fasulye olduğu ifade edildi.

EN DÜŞÜK ARTIŞ HABERLEŞME GRUBUNDA

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 6,04 ile eğlence ve kültür, yüzde 7,78 ile ev eşyası ve yüzde 8,81 ile ulaştırma olduğu bildirildi. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 21,90 ile çeşitli mal ve hizmetler, yüzde 21,78 ile alkollü içecekler ve tütün ve yüzde 14,17 ile sağlık olduğu belirtildi.

Ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Temmuz ayında azalış gösteren diğer ana grup ise yüzde 1,28 ile gıda ve alkolsüz içecekler olduğu bildirildi. Buna karşılık, ana harcama grupları itibarıyla 2020 yılı Temmuz ayında artışın yüksek olduğu gruplar ise sırasıyla, yüzde 2,44 ile ulaştırma, yüzde 2,39 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 2,38 ile ev eşyası olduğu açıklandı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER