“Tüm mezunları istihdam edeceğiz”

“Tüm mezunları istihdam edeceğiz”

HABER MERKEZİ- Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB ETÜ arasında imzalanan Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında protokol imzalandı.

Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, meclis başkanları, okul idari kadrosu, öğretmenler ve çok sayıda oda-borsa üyesi iş adamı katıldı.

“TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “Bildiğiniz üzere nitelikli işgücünün temelini iyi bir eğitim oluşturuyor. Ara elaman konusunda özellikle sanayi alanında bu konuda uzun yıllardır çok ciddi bir darboğaz vardı. Yıllardır dile getirilen ama bir türlü hayata geçirilemeyen bir adım atıldı. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu cesur ve kararlı politikası sayesinde Türkiye’de bir ilk başladı. Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB arasında ‘Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Bu protokol kapsamında her ilde bir meslek lisesi Sanayi ve Ticaret Odalarının ve Borsalarının yönetimine verildi. 81 ilde 81 meslek lisesi projesi kapsamda bugün bizler de Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile birlikte bir protokol imzaladık” dedi.

“MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ BİR DÖNEMİN KAPILARINI ARALANACAK”

Piyasada talep gören niteliklere göre hazırlanan, yeni ve dinamik bir mesleki eğitim modeline geçildiğini belirten Kıvanç, “Adana da faaliyet gösteren Oda ve borsalarımız iş birliği ile buralardaki mesleki eğitimi dinamik ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlamayı hedefliyoruz. Okullarda atölyeler ve laboratuvarlar kuracağız, mevcut olanları yenileyeceğiz. Ar-Ge ve beceri tasarım atölyelerini faaliyete geçireceğiz. Gerektiği durumlarda Eğitim içeriklerini TOBB başta olmak üzere Adana oda-borsa ve organize sanayi bölgemiz desteğiyle revize edeceğiz. 120 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Adana’nın en eski okulu olan Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ümit ediyorum ki kısa bir süre içerisinde mesleki eğitimde yeni bir dönemin kapılarını aralanacak” diye konuştu.

“EĞİTİM DÜNYASI İLE SANAYİCİLER BİR ARADA”

Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi özelikle okul seçimlerinde ailelerin için önemli bir kriter olacağını da dile getiren Kıvanç, “Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi özelikle okul seçimlerinde ailelerin için önemli bir kriter olacak. Bunun en büyük nedeni, öğrenci sektörler iç içe olacak ve çağın gerektiği teknolojilere uygun donanımlı olarak yetişecek. Bunun için gerekli çalışmalarımız başladı. Amacımız 4 yıllık eğitimin sonunda tüm öğrencilerimizi nitelikli birer çalışan haline getirebilmek ve iştiham etmek. Biz bu çocukları kendi çocuklarımız gibi sahipleneceğiz. Bu motivasyonun tekrar güçlendiği bir dönemde nitelikli eğitimin ve dolayısıyla nitelikli istihdamın, sanayi ve üretim toplumu olmanın en değerli anahtarı ve çözümü olacak. Bu proje ve iş birlikleriyle önümüzdeki dönemde mesleki eğitimin yıldızının yeniden parlayacak. Kısmet olursa başarılı olan tüm mezunlarımızı işe yerleştireceğiz. Her biri 4 yılın sonunda aranan iyi birer çalışan olarak yetişmiş olacaklar. Kim bilir belki de aralarında girişimciler çıkacak ve ilerde işveren olarak istihdam yaratacak noktalara gelecek” ifadelerini kullandı.,

DURGUN: “MESLEK LİSELERİ BÜYÜK AVANTAJ”

Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çok büyük avantajı olduğunu söyleyen Adana İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun, “Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çok büyük avantajları var. Bunların başında çok tarihi ve köklü bir geçmişe sahip olması. Şu anda okulumuz 6 önemli dalda hizmet vermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB böyle bir çalışmayı yaptığında o ile en büyük katkıyı sağlayabilecek okulu tespit edecek bir çalışma neticesinde yapıldı. Adana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de oda-borsalarımızın desteği ile birlikte Adana’mıza en büyük katkıyı sağlayacak okulların başında yer alacaktır” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER