Türkiye ekonomisi yüzde 0,9 büyüdü

Türkiye ekonomisi yüzde 0,9 büyüdü

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, 2019 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçları açıklandı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinin 2019 yılının üçüncü çeyreğindeki (Temmuz-Eylül) büyüme hızının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre  yüzde 0,9 arttığı belirtildi.

Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmininin, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla yüzde 11,5 artarak 1 trilyon 145 milyar 99 milyon TL olduğu bildirildi.
Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değerinin yüzde 3,8, sanayi sektörünün yüzde 1,6 artarken, inşaat sektörünün yüzde 7,8 azaldığı; ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değerinin ise yüzde 0,6 arttığı ifade edildi.
NİHAİ TÜKETİM HARCAMALARI ARTTI
2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre hanehalkı nihai tüketim harcamalarının  yüzde 1,5 , devletin nihai tüketim harcamalarının ise yüzde 7 artarken  gayrisafi sabit sermaye oluşumunun  yüzde 12,6 azaldığı belirtildi.
Mal ve hizmet ihracatının, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirleme hacim endeksi olarak yüzde 5,1, ithalatının da yüzde 7,6 arttığı bildirildi.
İşgücü ödemelerinin, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 19,8, net işletme artığı/karma gelirin de yüzde 6,2 arttığı açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER