Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü azaldı

Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, Yapı İzin İstatistikleri, Ocak-Mart, 2020 sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2020 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre bina sayısının yüzde 1,1 ve daire sayısının yüzde 4 artarken, yüzölçümünün yüzde 11,4 ve değerinin yüzde 4 azaldığı belirtildi.

Yapı ruhsatı verilen yapıların 2020 yılının ilk üç ayında toplam yüzölçümü 17,4 milyon m² iken; bunun 8,8 milyon m²'si konut, 5,4 milyon m²'si konut dışı ve 3,2 milyon m²'si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleştiği bildirildi.
Kullanma amacına göre en yüksek pay yüzde 66,3 ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binaların oldu Yapı ruhsatı verilen yapıların 2020 yılının ilk üç ayında kullanma amacına göre 11,6 milyon m² ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,2 milyon m² ile sanayi binaları ve depolar izledi.
YAPILARIN YÜZÖLÇÜMÜ YÜZDE 41,1 AZALDI
Yapılan açıklamada, belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinin 2020 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 42,6, yüzölçümü yüzde 41,1, değeri yüzde 36,6, daire sayısı yüzde 39,3 azaldığı ifade edildi.
Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların 2020 yılının ilk üç ayında toplam yüzölçümü 31,0 milyon m² iken; bunun 17,6 milyon m²'si konut, 6,8 milyon m²'si konut dışı ve 6,7 milyon m²'si ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleştiği belirtildi.
Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların 2020 yılının ilk üç ayında kullanma amacına göre 24 milyon m² ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,8 milyon m² ile kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları izlediği açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER