Yurt dışı üretici fiyatlarında artış

Yurt dışı üretici fiyatlarında artış

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2019 yılı Ekim ayı sonuçlarını açıkladı. TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Ekim ayında yurt dışı üretici fiyatlarında aylık yüzde 1,17 artış gerçekleştiği belirtildi.

Yapılan değerlendirmede, yurt dışı üretici fiyat endeksinin (YD-ÜFE), 2019 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,17 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,49 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,88 düşüş ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 18,32 artış gösterdiği bildirildi.
Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimlerinin; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0,81, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1,18 artış olarak gerçekleştiği ifade edildi.
AYLIK EN FAZLA ARTIŞ TÜTÜN ÜRÜNLERİNDE
Bir önceki aya göre en fazla artışın; yüzde 9,58 ile tütün ürünleri, yüzde 3,07  ile kağıt ve kağıt ürünleri, yüzde 2,53 ile makine ve ekipmanlar (b.y.s.) sektöründe gerçekleştiği; buna karşılık metal cevherleri yüzde 0,28, diğer mamul eşyalar yüzde 0,17 ve ana metaller yüzde 0,06 ile bir önceki aya göre endeksin düştüğü alt sektörler  olduğu belirtildi.
Yapılan açıklamada, ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2019 yılı Ekim ayında en fazla aylık artışın yüzde 1,83 ile sermaye mallarında gerçekleştiği açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER