Yurt dışı üretici fiyatlarında artma var

Yurt dışı üretici fiyatlarında artma var

GAZETTE- Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü, ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi Mayıs ayı sonuçlarını açıkladı. Yapılan açıklamada, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 4,95, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 4,17 artış görüldüğü belirtildi.

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, yurt dışı üretici fiyat endeksinin (YD-ÜFE), 2019 yılı mayıs ayında, bir önceki aya göre %4,19, bir önceki yılın aralık ayına göre %13,09, bir önceki yılın aynı ayına göre %30,66 ve 12 aylık ortalamalara göre %40,39 artış gösterdiği bildirildi. 
Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimlerine bakıldığında; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %4,95, imalat sanayi sektöründe ise %4,17 artış görüldüğü ifade edildi. 
Bir önceki aya göre en fazla artışın; %6,50 ile diğer madencilik ve taşocakçılığı ürünleri, %6,13 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler, %5,58 ile diğer ulaşım araçları sektöründe gerçekleştiğine dikkat çekildi. 
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2019 yılı mayıs ayında en fazla aylık ve en fazla yıllık artışın ara mallarında gerçekleştiği açıklandı.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER