BALCALI’DAN KARDEŞ ÜLKE AZERBAYCAN'A “TAVİ” OPERASYONU

BALCALI’DAN KARDEŞ ÜLKE  AZERBAYCAN'A “TAVİ” OPERASYONU

HABER MERKEZİ-Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi akademisyenlerinin yaptığı başarılı çalışmalar uluslararası alanda da büyük takdir topluyor ve bu başarılı çalışmaları gerçekleştiren akademisyen hekimler, yurt dışında bulunan çeşitli hastanelerden davetler alıyor.

Bu çerçevede daha önce yurt dışında çeşitli kliniklere davet edilen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Demir’in bu seferki adresi kardeş ülke Azerbaycan’ın Başkent’i Bakü oldu. Prof. Dr. Mesut Demir’in bizzat desteklediği operasyonda Bakü “Merkezi Klinika”  Hastanesi’nde Başhekim Prof. Dr. Doktor Kamran Musayev ve Kardiyoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Firdovsi İbrahimov tarafından hastaya “TAVİ” yöntemi ile başarılı bir operasyon gerçekleştirildi.
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Balcalı Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Demir “TAVİ” işlemi konusunda klinik olarak çok önemli bir noktada olduklarını belirterek, başarılı sonuçlara imza attıklarının altını çizdi. Demir, “TAVİ” konusunda ki başarılarının uluslararası alanda da ses getirdiğinin altını çizerek birçok ülkedeki hastanelere bu amaçla destek verdiklerini bu çerçevede de kardeş ülke Azerbaycan’da gerçekleştirdikleri operasyon örneğinin bunlardan sadece biri olduğuna dikkati çekti.
TAVİ NEDİR?
Tavi’nin İngilizce ”transcatheter aortic valve implantation”ın kısaltması olduğuna vurgu yapan Mesut Demir, bu yöntemin kateterler kullanarak aort kalp kapağı yerleştirilmesi diye de ifade edilebileceğine, tavinin kalpte aort kapak darlığı (tıbbi adıyla aort stenozu) olan insanların açık kalp ameliyatı ile tedavi edilmeleri yüksek riskli bulunduğunda uygulanması önerilen bir girişim olduğunun da altını çizdi. Tavi’nin tercihen kasık damarı yoluyla vücuda girerek yapıldığına işaret eden Demir, sözlerine şöyle devam etti:
“Kasık damarından yapıldığında kalp anjiyosu veya balon /stent işleminde olduğu gibi kasıktan kalbe ulaşıp, teller ve balonlar kullanılarak kalp kapağı içine yeni kapak yerleştirilir. Kasıktan yapıldığı takdirde genel anestezi, yani narkoz gerektirmemektedir. Göğüs kafesinin kesilmesi gerekmeden yapılmaktadır. Hastanın iyileşme dönemi kısalmıştır. Hasta 3-4 gün içinde evine gönderilir Hasta kalp-damar cerrahı- kardiyoloji ve anestezi den oluşan bir ekip tarafından değerlendirilip işlemin yapılıp yapılmayacağı karar verilmektedir”
Azerbaycan’ın Başkent’i Bakü de bulunan “Merkezi Klinika”  Hastanesi’nki hastanın “TAVİ” işlemine de hastane yetkililerinin daveti üzerine destek verdiklerini anlatan Demir, hastanede görev yapan doktor arkadaşlara da kendi tecrübelerini gerek teorik gerekse pratik yollarla göstermeye gayret ettiklerini sözlerine ekledi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER