ÇÜ’den işbirliğine tam destek

ÇÜ’den işbirliğine tam destek

GAZETTE- Sanayide doktoralı araştırmacı istihdamının teşvik edilmesi ve üniversite araştırma altyapısı ile sanayi işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Çukurova Üniversitesi Yönetimi, Çukurova Teknokent Yönetimi ve Çukurova Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi yöneticileri ve firma temsilcileri, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programını detayları için bir araya geldi. 

Toplantıya Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın yanı sıra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel, Çukurova Teknokent Yönetimi, ÇÜ Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticileri, akademisyenler ve sanayi kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Toplantıda konuşan Kibar, Çukurova Üniversitesi’nin düzenlediği ve genelinde üniversite – sanayi işbirliği, özelinde ise TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları (BİDEB) Başkanlığı, 2244 Sanayi Doktora Programı 2019 Çağrısı için karşılıklı olarak olası iş birliği imkânlarının ve fırsatların değerlendirileceği bir toplantı düzenlediklerini ifade etti. 
“GELİŞMİŞ ÜLKELERİ YAKALAMALIYIZ”
Kibar, “Biz de bu kapsamda, Çukurova Üniversitesi ile firmanız işbirliğinin geliştirilmesi, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı detaylarının anlatılması ve uygun koşulların oluşması durumunda programa Üniversitemiz ve Şirketiniz ortaklığında başvuru olanaklarını burada sizlerle birlikte değerlendirmeyi amaçladık. Sizlerin de çok iyi bildiğiniz gibi, sürdürülebilir ekonomik büyümenin sağlanabilmesi için Ar-Ge harcamaları büyük önem taşımaktadır. Ancak, Ülkemizde bu oranın yeterli seviyede olmadığını hepimiz biliyoruz. Ekonomik büyüme ile Ar-Ge arasında da pozitif bir ilişki olduğu yine şüphe götürmez bir gerçektir.  Gelişmiş ülkelerin ihracatı incelendiği zaman da, yüksek teknoloji ürünlerin ihracatta çok önemli bir paya sahip olduğu net olarak görülmektedir. Ülke olarak ihracatta ortalama kilo başına düşen tutarı artıramıyoruz ve maalesef bu değer hala 1,5 doların altında” dedi. 
“NİCELİK VE NİTELİK İYİLEŞTİRİLMELİ”
TTO A.Ş Üniversite Sanayi İlişkileri Sorumlusu Prof. Dr. Emin Güzel ise, “Program kapsamında özel sektörde daha fazla araştırmacı istihdam edilmesini teşvik etmek amacıyla, doktora öğrencilerine yönelik burs ve özel sektöre yönelik istihdam desteği verilmektedir. Bu sayede hibe, destekler ve yatırım destekleriyle hedeflenen teknolojik dönüşümün sağlanması ve değer zincirinde istenilen seviyelere ulaşılması için kritik önem arz eden insan kaynağının, nicelik ve nitelik olarak iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaç doğrultusunda firmaların ihtiyaçları merkeze alınacak, firmalar ile işbirliği içinde kritik doktoralı insan kaynağının yetiştirilmesi sağlanacaktır” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER