“Doğada Bir Güzellik Ölçütü: Altın Oran”

“Doğada Bir Güzellik Ölçütü: Altın Oran”

Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi’nin bu haftaki konuğu Çağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Akdeniz oldu. Prof. Dr. Akdeniz, “Doğada Bir Güzellik Ölçütü: Altın Oran” başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla bir araya geldi. 

Konuşmasına, doğada bir güzellik ölçütü olan ve ‘altın oran’ şeklinde anılan bir kavramın varlığına dikkat çekerek başlayan Prof. Dr. Akdeniz, matematiksel güzellikten, sayıların estetiğinden, Fibonacci sayılarından, doğadaki bitki ve diğer canlılarda rastlanan sarmal özelliklerden söz etti. 
ÜÇ BİLEŞENLİ GÜZELLİK
Güzelliğin biyolojisi, bitkilerin algoritmik güzelliği ve estetiğin matematiği üzerine açıklamalar yapan Prof. Dr. Akdeniz, ”sanatta, mimaride ve doğada var olan çeşitli canlılardaki altın oran uyumları inceleniyor. Altın oran’ın insanlar tarafından ne zaman bulunduğu ve uygulandığı bililnmiyor. Eski Yunan düşüncesine göre bu kavramın güzelliğin bir simgesiydi. Güzellik ise simetri, orantı ve uyum olmak üzere üç bileşenden oluşuyor. Bunlar arasında Tunus’un Kairouan şehrinde 670 yılında tamamlanan “Büyük Cami” de var. Bu yapının tasarımında ve minarelerinde altın oran uygulamasının yer alıyor” dedi.
Konferans sonunda ÇÜTAM katılımcılarından gelen soruları da yanıtlayan Prof. Dr. Fikri Akdeniz’e katkı ve katılımlarından dolayı Merkez Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik ve ÇÜTAM’ın katılımcıları arasında yer alan Prof. Dr. Ramazan Taşdurmaz tarafından plaket takdim edildi. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER