Eğitim-Bir-Sen: LGS soruları sanki darbe girişimi

Eğitim-Bir-Sen: LGS soruları sanki darbe girişimi

Geçen hafta yapılan LGS ve YKS’de sorulan soruların yankıları devam ediyor. Öğrenci ve velilerden sonra, sınavlarda çıkan sorulara eğitimcilerden de tepkiler gelmeye başladı. Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi de, LGS ve YKS sorularına oldukça sert tepki gösterdi. Şube Başkanı Mehmet Sezer, sınavlarda öğrencilere yöneltilen sorulara tepki gösterirken, "Bu soruları görünce hükümete yönelik bir operasyon yapıldığı izlenimine vardım. Darbeler her zaman tankla tüfekle yapılmaz. Bazen de bu şekilde de darbe yapılabilir” değerlendirmesinde bulundu.


Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi,  2020-2021 eğitim-öğretim yılının tamamlanması nedeniyle Adana Öğretmenevi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Şube yöneticilerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, ağırlıklı olarak LGS ve YKS soruları üzerinde dururken, önümüzdeki günlerde başlayacak toplu görüşmelere de değindi.

İLKSAN DAHA İYİ YERLERDE OLACAK

Adana’da yaklaşık 12 bin üyeleri bulunduğunu ve 7 yıldır eğitim alanında yetkili sendika olduklarını anımsatan Şube Başkanı Mehmet Sezer, "Bu konuda emek sarf eden herkese teşekkür ediyorum. Aynı zamanda İLKSAN seçimlerinde de değişim iradesi ön plana çıktı ve Adana’da büyük bir başarı elde ettik. Bunu da tüm teşkilatımızla birlikte başardık. İLKSAN bundan sonra çok daha iyi yerlerde olacaktır" şeklinde konuştu.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer 6. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri öncesinde, sendika olarak görüşlerini 5 Temmuz Pazartesi günü saat 12.00’de Atatürk Parkı’nda bir basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

EĞİTİM EŞİTLİĞİNE DARBE VURDU

Pandemi döneminde başlatılan uzaktan eğitimin bu süreçte eğitimcileri, öğrencileri ve velileri oldukça mağdur ettiğini anlatan Şube Başkanı Mehmet Sezer, bu uygulamanın eğitim eşitliğine darbe vurduğunu söyledi. Sezer, "Bu süreçte okulların sokaktan daha güvenli olduğunu her zaman söyledik. Önümüzdeki dönemle birlikte gerekli tedbirler alınarak okulların yüz yüze eğitime açılmasını istiyoruz" diye konuştu.

ADETA BİR DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNULMUŞTUR

Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı, Memur-Sen İl Başkanı Mehmet Sezer, basın toplantısında, geçen hafta yapılan LGS ve YKS’de öğrencilere sorulan sorulara ise oldukça sert ve ağır eleştirilerde bulundu. Sezer, sınavlarda çıkan soruların zorluğuna dikkat çekerken, "Bu soruları hazırlayan ve sınavlarda sorulmasına müsaade edenler hükümete operasyon çekmiş, adeta bir darbe girişiminde bulunmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

Sezer, LGS ve YKS’de sorulan soruların şimdiye kadar görülmemiş zorlukta olduğunu, öğrencilerin ve velilerin psikolojilerinin bozulduğunu ve uzaktan eğitim yapılan bir süreçte bu zorlukta soruların sorulmaması gerektiğinin Başkan Sezer, "Bu soruları görünce hükümete yönelik bir operasyon yapıldığı izlenimine vardım. Darbeler her zaman tankla tüfekle yapılmaz. Bazen de bu şekilde de darbe yapılabilir. Sınava giren öğrenci sayısı ve o öğrencilerin ailelerini de düşündüğümüzde bu ifadelerimizin yadsınamayacağını düşünüyorum. Dershaneler kapatıldı ancak şimdi her köşe başında, merdiven altı tabir edilen yerlerde farklı isimlerde sözde özel eğitim kurumları açıldı. Okullarımızda destekleme ve yetiştirme kurslarıyla verilecek eğitimlerle dershanelere ihtiyaç kalmayacak denilmişti ancak işin başındaki sorumlular bunun içini dolduramadı.  Bütün bu sorunların müsebbipleri hiçbir şey olmamış gibi davranamaz" ifadelerini kullandı.

EĞİTİMDE BELEDİYE MODELİ

1 Temmuz itibariyle okulların kapandığını ancak telafi eğitimlerinin devam edeceğini vurgulayan Başkan Sezer açıklamalarını şöyle tamamladı:

"İŞKUR üzerinden okullarda görevlendirilen vatandaşlarımızın iş akitleri 30 Haziran tarihinde sona erdi. Peki, telafi eğitimi sürecinde okulların temizlik ve güvenlik sorunları nasıl çözülecek? Bu konuda biz yıllardır bir model sunuyoruz. Adına 'Belediye Modeli' dediğimiz bu sistemde öğrenci sayısına göre okullarımıza kaynak aktarılması gerektiğini her zaman söyledik. Bu başarılırsa okullarımızın sorunlarının çoğunun ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Öğrencilerin başarıları sadece sınav notuyla değerlendirilmemelidir. Biz okuma, anlama, kavrama ve çağın gereklerine uygun bir formatta objektif kriterlere dayalı, güvenilir, toplumun değerleriyle çelişmeyen ve herkesçe kabul edilebilir sistem getirilmesi gerektiğini her ortamda söylüyoruz."

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER