Törenle avukatlığa adım attılar

Törenle avukatlığa adım attılar

GAZETTE- Adana Barosu’nda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan genç avukatlar, düzenlenen törenle yargı camiasına adım attı.

Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonu’nda düzenlenen törene Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, yönetim kurulu üyesi Av. Timur Ortatepe, Hatay Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Hatay Hakimi Yusuf Özkan, avukatlar ve aileleri katıldı.
“BİZ BÜYÜK BİR AİLEYİZ”
Küçük genç meslektaşlarına hitaben yaptığı konuşmada, “Bu haftanın üçüncü ruhsat törenindeyiz. Ben öncelikle genç meslektaşlarımı kutluyorum. Gördüğünüz gibi karşınızda Türkiye’nin aydınlık yüzleri, Atatürk Cumhuriyetinin ve Cumhuriyet değerlerini geleceğe taşıyacak, toplumumuzu, ülkemizi aydınlığa götürecek ve gönül rahatlığıyla geleceğimizi emanet edeceğimiz genç meslektaşlarım var. Adana Barosu büyük bir aile. Bugünden itibaren büyük ailemizin fertleri olacaklar. 
Çok güzel ve kutsal bir mesleğe adım atıyorsunuz. Meslek etiği ve kurallarına bağlı kalacağınıza inancım tamdır. Hepinize başarılı ve keyifli bir meslek yaşamı diliyorum. Önemli bürolarda staj yaptılar. Son dönemde genç meslektaşlarımız staj yapacak büro bulmakta zorlanıyor. Stajyer sayımız şu an da 600’e ulaştı. Bu sayı Baromuzun mevcudunun yüzde 20’sinden daha fazla. Sizlere bu aşamada verdiğiniz emeklerinizden ötürü barom ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Tüm maddi ve manevi varlıklarını ortaya koyarak evlatlarını bugüne getiren aileleri de kutlarım” dedi.
“ŞİDDETE KARŞI EĞİTİM ŞARTTIR”
Son dönemde artan kadın cinayetlerine de değinen Küçük, “Kamuoyunda kadın cinayetleri olarak geçiyor ama aslında bu cinayetleri işleyen erkekler. Yani bunun adı erkek cinayetidir. Olaylarda; yaradılıştan oluşan fiziksel güç üstünlüğünü kullanarak erkek egemen toplumda kadına tahakküm bakış açısının yansıması vardır. Bu çok yanlış bakış açısıdır. Bunu aydınlanma ve eğitimle kırabiliriz. Kadını da sosyal, ekonomik ve toplum yaşamımıza dahil etmek de gerekmektedir. Türkiye’nin aydınlık geleceği için bunu başarmak zorundayız. Ceren Özdemir’i katleden zat 14 yıl önce bir çocuğu da öldürmüş. Açık cezaevine alınmasını da anlamakta zorlanıyoruz. Ceza İnfaz Yasası’ndan kaynaklanan bazı eksiklikler nedeniyle alınan cezaların insanlar üzerinde gerek müeyyide gerekse de caydırıcılık noktasında etki etmediğinin de altını çizmek zorundayız. Suçun karşılığının olması ve yaşama geçmesi de çok önemlidir. Mahkemelerde ne yazık ki “İyi hal” ve “tahrik” indirimi uygulanmaktadır. Son dönemde bu yönde kararları görmekteyiz.  En son Şule Çed davasında da gördük bunu. Kamuoyu vicdanın rahatlaması lazım. Toplumsal barış ve huzuru yaşama geçirdiğimiz güzel günler de buluşmayı diliyorum” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER