Türk-Rus ilişkileri güçlenecek

Türk-Rus ilişkileri güçlenecek

GAZETTE- Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Türk-Rus Toplumsal Forumu'nun 5. Toplantısı bünyesinde yapılan Bilim ve Eğitim Komitesi toplantısına katıldı. Toplantı sonunda Çukurova Üniversitesi ile Güney Federal Üniversitesi ve Moskova Gıda Teknolojileri Üniversitesi arasında çeşitli konularda ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla kurulan toplantı Rusya’nın St Petersburg kentinde 10-13 Temmuz 2019 tarihinde Tavriçeskiy Sarayı'nda gerçekleştirildi. Forum çerçevesinde yapılan Bilim ve Eğitim Komitesi toplantısına Kibar’ın da aralarında bulunduğu Türk ve Rus üniversitelerinin rektörleri katıldı. Kibar’a, ÇÜ Uluslararası Öğrenci Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alhan Sarıyev eşlik etti.
EĞİTİM ADINA ÖNEMLİ KARARLAR 
Her iki ülkeden toplam 35 üniversite ve 20 rektörün katıldığı toplantıda Eğitim ve Bilim Komisyonu adına önemli kararlar alınırken, öncelikle hali hazırdaki “Yaz Okulu” uygulamalarının tüm üniversitelere yaygınlaştırılması, Türkçe ve Rusça Dili eğitimini kapsayan bu yaz okullarının mümkün olan diğer bilim dallarını kapsayacak şekilde yapılması kararlaştırıldı. Türk ve Rus Üniversiteleri arası öncelikle yüksek lisans ve doktora derecelerine ilişkin “ikili diploma” programlarının gerçekleştirilmesi öngörüldü. Avrupa Birliği Erasmus+ Programı ve Erasmus Projelerinden daha çok yararlanılabilmesi için Erasmus+ başvurularının arttırılması karara bağlandı. 
ÖNCELİKLİ KONULAR BELİRLENDİ
İlk etapta öncelikli konular olarak Nükleer Enerji, Gıda teknolojileri ve üretimi, Türkçe ve Rusça Dili Çalışmaları, Türk-Rus toplumları ile ilgili Sosyolojik araştırma ve çalışmalar, Tıp/Biyoteknoloji ve Turizm konuları belirlendi.     
Toplantı sonunda Türk ve Rus Üniversiteleri arasında karşılıklı işbirliği anlaşmaları imzalandı. Rektör Kibar, Güney Federal Üniversitesi Rektör Vekili Inna K. Shevchenko ve Moskova Gıda Teknolojileri Üniversitesi Rektörü Mikhail G. Balykhin ile ikili işbirliğine imza attı. 
Türk-Rus Toplumsal Forumu Bilim ve Eğitim Komitesi 3. Rektörler toplantısının bu yılın sonunda İstanbul'da düzenlenmesi yönünde bir karar alınırken,2020 yılında ise Türk-Rus Toplumsal Forumunun 6. Toplantısının Türkiye’de gerçekleştirileceği belirtildi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER