Üniversitelerin sıralaması sonuçlandı

Üniversitelerin sıralaması sonuçlandı

Universitas Endonezya tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması sonuçlandı. 85 ülkeden 780 üniversitenin katıldığı bu yılki UI Greenmetric dünya sıralamasında Çukurova Üniversitesi dünya üniversiteleri arasında 293., Türkiye Üniversiteleri arasında ise 11. sırada yer aldı.

UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması, 2010 yılında başlatılan Universitas Endonezya'nın bir girişimi. Üniversite kampüslerindeki sürdürülebilirlik çabalarını dünya çapında değerlendirmekte ve karşılaştırmasını yapmaktır. Tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı uluslararası olmayı teşvik eden, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çeken ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platform olan UI GreenMetric, dünyadaki bütün yükseköğretim kurumlarının katılımına açık.

ÖNCE KOMİSYON OLUŞTURULDU

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Halime Paksoy, “Her yıl farklı ülkelerden pek çok üniversite GreenMetric tarafından altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda değerlendirilmekte, her değerlendirme alanı puanlanmakta ve yükseköğretim kurumları, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puanlara göre sıralanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda UI GreenMetric sıralamasına katılmaya karar veren Çukurova Üniversitesi, öncelikle çalışmaları yürütebilmek için Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Tükel başkanlığında ve Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Koordinatörlüğünde, Prof. Dr. Halime Paksoy (Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü), Prof. Dr. Fatma Çevik (Su Ürünleri Fakültesi), Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu (Çevre Mühendisliği), Sevgi Göçük (Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi) ve Ramazan Yazgan (Bilgi İşlem Daire Bşk.)‘dan oluşan bir komisyon oluşturdu” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER