Yalçın: Öğretmene şiddete karşı yasa çıkartılmalı

Yalçın: Öğretmene şiddete karşı yasa çıkartılmalı

GAZETTE- Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen, Adana'da Mersin, Hatay ve Osmaniye teşkilatlarının katılımıyla Eğitim-Bir-Sen 11. Bölge Eğitim Toplantısı düzenledi. Toplantıya Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da katıldı. Toplantıda konuşan Yalçın, “Öğretmenlik, onurlu bir meslek. Öğretmenlere karşı uygulanan şiddetin bir an önce durması için yasa çıkartılmalı” dedi.

Yalçın, "Öğretmenlik mesleğinin değersizleştirilmemesi için Öğretmenlik Meslek Kanununun bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Öğretmenlik onurlu ve kariyerli bir meslek. Dolayısıyla bu mesleğe ilişkin tartıştığımız Öğretmenlik Meslek Kanunu için bir an önce çıkarılmalı. Konuya ilişkin tüm detaylarıyla raporu yayınladık. Bir an önce bunu yasalaştırılarak kariyer meslek olduğu konusunda ve sağı, solu, önü arkası, sinüsü kosinüsü, tanjantı, kotan jantı her türlü yanı hesap edilerek, herkesin beklentisini karşılayabilecek kamu görevlileri içerisinde eğitimcileri önemseyecek bir meslek kanunu beklemeden sahaya sürülmek zorundadır” diye konuştu.
“STRESİN ÇOĞALDIĞI BİR ZEMİN VAR”
Toplu sözleşme görüşmeleri esnasında masaya yetkisiz sendikaların oturmasını da eleştiren Yalçın, “Yasamızdan kaynaklı masamızda solumuza ve onun da soluna 2 sandalye atılarak yetkimizin paylaştırıldığı, masamızın değersizleştirildiği ve zamanın daraldığı, stresin çoğaldığı bir zeminimiz var. Ve sonunda ‘Çok aktörlü yönetim biçimi.' ‘3 tane konfederasyonsunuz, kamu işverenine karşı beraber mücadele ediyorsunuz, eliniz çok güçlü' deniliyor. Biz ‘adil değil' dedikçe onlar ‘bu sizin hayrınıza' diyorlar. Sendikacılık, vandallık ya da şiddete başvurarak hak arama aracı değildir” ifadelerini kullandı.
Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer ise yaptığı konuşmada, toplantılar sayesinde daha bilinçli ve aktif bir şekilde sendikal mücadele göstereceklerini belirtti.
Daha sonra Sezer, Yalçın'a hediye takdim etti.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER