ADAMOB Bileşenlerinden Canbolat’a ziyaret

ADAMOB Bileşenlerinden Canbolat’a ziyaret

HABER MERKEZİ- Adana Tabip Odası, Adana Eczacı Odası, Adana Diş Hekimleri Odası, Adana Veteriner Hekimler Odası, Adana Barosu, Adana Mali Müşavirler Odası ve TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulundan oluşan Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) üyeleri Adana SGK İl Müdürü Bilal Canbolat’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaret amaçlarının üyelerinin sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunmak olduğunu belirten ADAMOB Sözcüsü ve Adana Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Selahattin Menteş, sorunları şu şekilde sıraladı:

“Üyelerimizin BAĞ-KUR ve SGK primleri ile emekli olduklarında aldıkları maaşlar konusunda dengesizlikler ve haksızlıklar mevcut. Üyelerimiz emekli olduklarında maalesef insanca yaşayacak bir ücret alamamaktadırlar. Bunun sonucu olarak özellikle sağlık sektöründe emekli neredeyse mezarda olunuyor. Hiç olmazsa meslek kodlarına göre prim sistemi mutlaka getirilmelidir. Üyelerimizin emekli olduklarında insanca yaşayacağı emekli maaşı alacağı bir sistem mutlaka kurulmalıdır. Özelde çalışan üyelerimizin en az devlette çalışanlar kadar ücret alabilmeli ve yatan primler denkleştirilmelidir.”

Bağ-Kur’lu kadın üyelerinin doğum haklarından bile yararlanamadığının altını çizen ADAMOB Sözcüsü Uzm. Dr. Menteş, “Özelde çalışma koşulları neredeyse gönüllü köleliğe doğru gitmektedir. Bazı işletmeler üyelerimize şirket kurma zorunluluğu getirmekte veya primlerini alt seviyelerden yatırmaktadırlar. Bu tür uygulamalara son verilmelidir. Üyelerimiz aynı okulları bitirip, aynı işi yapmalarına karşın devlette çalışanlar gibi maalesef yeşil pasaport bile alamamaktadırlar. Bu tür yanlışlıklar çok kolay bir şekilde düzeltilebilir. Bu anlamda sizin desteğinizi almaya geldik. Bizleri kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.” diye konuşan Dönem Sözcüsü Uzm. Dr. Menteş, ADAMOB olarak farklı meslek gruplarından gelsek de çok fazla ortak sorunları olduğunu, bu sorunları hep birlikte çözeceklerini ifade ederek ADAMOB üyelerini odalarına ve kurumlarına sahip çıkmaya ve özlük haklarımız konusunda birlikte olma çağrısında bulundu.

Kanunlarda ve mevzuatta yasal düzenleme yapma yetkilerinin olmadığını söyleyen SGK İl Müdürü Canbolat, “STK ve meslek örgütleri en önemli paydaşlarımızdandır. Sosyal Güvenlik Kurumunun mevzuatı ile ilgili yetki ve sorumluluklarını taşrada yerine getirmekle bizler görevliyiz.  İlimizdeki sorun ve önerilerin çoğunu Kurum Başkanlığına iletiyoruz.” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER