Adana lezzetleri için UNESCO’ya başvuru hazırlığı

Adana lezzetleri için UNESCO’ya başvuru hazırlığı

Adana'nın, gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilebilmesi için başvuru hazırlığı kapsamında adaylık komitesi toplantısı yapıldı. Bir otelde düzenlenen toplantıya, Adana Valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yanı sıra, şehrin dinamikleri katıldı.

Vali Süleyman Elban, şehirlerin mutfağıyla Yaratıcı Şehirler Ağı'na katılmasının bir prestij olduğunu ve her şehrin böyle bir prestijden yararlanmak isteyeceğini belirterek, “Böyle bir ağın içinde olmanın her zaman büyük bir avantaj olacağını düşünüyoruz. Böyle bir ağa dahil olmak, böyle prestijli bir unvanla anılmanın Türkiye'de, en fazla da gastronomi alanında Adana'nın hakkı olduğunu düşünüyoruz. Herkesin bildiği, kabul ettiği bir konunun uluslararası düzeyde de belirlenmesini istiyoruz. Dolayısıyla işimiz çok da zor değil. Günlük yaşadığımız, bildiğimiz şeylerin bir disiplin, format içerisinde tüm dünya tarafından bilinmesini arzu ediyoruz" dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana'nın gastronomisiyle öne çıkan şehirler arasında olduğunu ifade ederek, "Şehrimiz, binlerce yıllık tarihsel deneyimden süzülerek gelen tarımsal üretim kabiliyeti, yeme içme alışkanlıkları, gastronomi bilgisi ve köklü mutfak kültürüyle öğreten, öğrenen ve insan yetiştiren bir ekosistemdir. Adana'nın tüm bu özellikleri UNESCO'dan gastronomi şehri unvanı almak üzere sunulacaktır. Bu unvan, Adana'nın gastronomi alanında ekosistem olma özelliğini geliştirecek ve güçlendirecektir" diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER