Elektronik ortamda şirket kurulabilecek

Elektronik ortamda şirket kurulabilecek

Ticaret Bakanlığı, “Şirket Kuruluş Sözleşmesinin Ticaret Sicili Müdürlüklerinde İmzalanması Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” açıklamada bulundu.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte, şirket kuruluş işlemleri Ticaret Sicili Müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan elektronik ortamda imzalanmasına imkân tanıyacak.

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren açıklamaya göre, gerçek kişi ve tüzel kişi tacirleri adına imza atmaya yetkili olan kişilerin imzaları, bu kişilerin ticaret siciline tescili sırasında kamu kurum ve kuruluşlarının veri tabanlarında tutulan imza verilerinden elektronik ortamda temin edilerek Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne (MERSİS) kaydedilecek. İmza beyanı verilmesi için Ticaret Sicili Müdürlüğü’ne gidilmesine gerek kalmayacak.

İlgili kurum ve kuruluşlarla entegrasyon çalışmalarına başlandığı bakanlık tarafından belirtildi. Süreç tamamlandığında iş dünyasına girecek olan girişimciler herhangi bir kuruma gitmeye gerek kalmadan, elektronik ortamda şirket kurma süreçlerini tamamlayacaklar.

Açıklamayla birlikte, imza verisinin elektronik ortamda teminine imkân tanıyacak entegrasyon tamamlanana kadar ve entegrasyon sağlanmasına rağmen yetkili olarak atanacak kişinin veri tabanında imza kaydının bulunmadığı durumlarda, fiziki imza beyannamesi verilecek.

Fiziki olarak verilecek imza beyanları için Ticaret Sicili Müdürlükleriyle birlikte noterler de yetkilendirildi. Limited şirket kuruluşlarında ise, fiziki imza beyannamesini yalnızca Ticaret Sicili Müdürlükleri verebilecek.

Yabancı ülkede bulunan imzaya yetkili kişilerin imza beyanları, bu kişilerin imzalarının bulundukları ülkedeki Türk konsolosluğu tarafından veya o ülke mevzuatı uyarınca yetkili makamlarca onaylanması suretiyle verilebilecek.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER