Engelli vatandaşlarımız topluma kazandırılmalı

Engelli vatandaşlarımız topluma kazandırılmalı

GAZETTE- Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Sosyal hayatın içinde birlikte yaşadığımız engellilerin görülmediğini, her alanda adeta yokmuş gibi davranıldığını belirten Taşkın, “Dinimizin gereği olarak da engellilerin yaşamlarının kolaylaştırılması, insanların bu konu da eğitilmeleri, bilinçlendirilmeleri gerekir. Ayrıca devletin görevi olarak; renk, dil, din, cinsiyet, gelir, mezhep, etnik köken gibi ayrıştırıcı ve ötekileştirici hiçbir unsuru gözetmeden bütün vatandaşlara eşit mesafede olması gerekir. Bütün vatandaşlara olduğu gibi engelli vatandaşlara da hak ve özgürlüklerin sağlanması gerekir” diye belirtti.

Sosyal hukuk devleti olmanın gereklerine değinen Taşkın, “Engelli vatandaşlarımızın da diğer bireyler gibi sosyal hayatın içinde yer almasını sağlayacak düzenlemeler yapılmalıdır. Sokakta gezmekten tutun, her türlü ihtiyaçlarını zorluk çekmeden yerine getirebilecek şekilde şartların iyileştirilmesi sağlanmalıdır. Bütün hastanelerde engelli bireyler için danışma masaları oluşturularak, ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde gidermeleri sağlanmalı, diğer bireyler gibi alınan hizmetten en iyi şekilde faydalanmaları sağlanmalıdır. Hastanelerimizde fiziksel ortamların engelli bireyler için elverişli hale getirilmeleri gerekir. Sosyal hukuk devleti olmanın gereği de budur” diye konuştu.

Anadolu Sağlık-Sen olarak engelli vatandaşlarımızın yanındayız diye sözlerini sonlandıran Taşkın, “Onların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında birlikte hareket etmek insanlık borcumuzdur. Bu vesileyle bütün engelli vatandaşlarımıza mutlu ve huzurlu günler diliyorum.” dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER