Güneşin Kadınları’nın amacı; kadın istihdamı

Güneşin Kadınları’nın amacı; kadın istihdamı

Güneşin Kadınları Adana Kooperatifi üyeleri, Adana’daki projelerini Gazette’ye anlattı. Muhabirlerimizden Işılay Karagöz’e konuşan Güneşin Kadınları, amaçlarının kadınları istihdama kazandırarak, güçlü bir kadın figürü yaratmak olduğunu söylediler.

Güneşin Kadınları Adana Kooperatifi, Ticaret Bakanlığından aldıkları hibe desteği ile aldıkları değirmen makinalarına sahip oldu. Değirmen makinalarıyla birçok bakliyatı üretecek olan Güneşin Kadınları, hem Adana ekonomisine katkı sağlayacak hem de birçok kadına istihdam yaratacak.

Güneşin Kadınları, buğday unu, mısır unu, nohut unu, siyez unu, mercimek unu, ayrıca bulgurun da üretileceği büyük taş değirmeni sayesinde, ayıklanan karabuğday kabukları ile ileride boyun ve omurga hastalıklarına iyi gelen yastık üretip, satışa sunmayı hedefliyor. Küçük taş değirmeninde ise pirinç unu ve karabuğday unu üretecekler, ayrıca Çölyak Hastalığı olan kişiler için de glütensiz un üretimi yapılacak.

DAHA FAZLA KADINA İŞ İSTİHDAMI

Hatay’a ait endemik bir bitki türü olan derviş pirincini de Adana’ya kavuşturdukları için mutluluk duyduklarını belirten Güneşin Kadınları, “Sadece gıda değil, el sanatları ve geri dönüşüm ürünleri ile doğaya ve çevreye katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Tüm tedarikçilerimizin el emeklerini değerlendirmek için desteklerini bekliyoruz. Daha fazla kadına iş istihdamı sağlamak, kooperatifin asıl amacı olan üretime, üreticiye, istihdama desteği sağlamak için biz hazırız. Pandeminin geçmesini, insanların normal yaşama dönmelerini bekliyoruz. Workshoplar yapmayı düşünüyoruz. Ürettiğimiz tüm ürünleri pazarlarda, fuarlarda, festivallerde, satış mağazamızda ve internet üzerinden satmayı planlıyoruz. Bunların hepsi güneşi doğuran kadınların el emeğiyle ürettiği ürünlerdir. Bu ürünlere Güneşin Kadınları Adana Kooperatifi ve e-ticaret sistemleri üzerinden ulaşabilirsiniz” dediler.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER