Seyhan pandemiyle mücadelede de öncü

Seyhan pandemiyle mücadelede de öncü

HABER MERKEZİ- Akif Kemal Akay yönetimindeki Seyhan Belediyesi, Covid-19 pandemisinin geride kalan bir yıllık döneminde tüm olanaklarını, virüsle mücadele çalışmaları için seferber etti. Seyhan’ın 96 mahallesinde günlük 1 milyon metrekare ortam dezenfeksiyonu çalışmalarına aralıksız sürdüren Seyhan Belediyesi, sıcak yemek, çorba, gıda kolisi, hijyen paketi, maske, çocuklara oyuncak ve kıyafet, Halk Kart, kırtasiye gibi sosyal yardımlarla vatandaşlara, esnafa, özel tiyatrolara, amatör spor kulüplerine destek olurken, Covid-19 hastaları için Pozitif Taksi, 65 yaş üstündeki vatandaşların Covid-19 aşıları için sağlık kuruluşlarına naklini ücretsiz sağlayan Aşı Taksi uygulamasını da aralıksız sürdürüyor.

Seyhan Belediyesi Covid-19 pandemisiyle mücadelede örnek çalışmalara imza attı. Pandeminin yayılmasını önlemeye ve Seyhan’da yaşayan halkın ekonomik ve sosyal sorunlarının iyileştirilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında, pandemi döneminde 65 yaş üstü ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara 200.230 adet sıcak yemek, 23.125 adet çorba ikram edilerek, hiçbir vatandaşın yatağa aç girmemesi için öncülük yapıldı.

Pandemi döneminde yardıma ihtiyacı olan 2.812 aileye Halk Kart’la maddi yardım sağlanırken, yaşlılara, engellilere, kimsesizlere ve yardıma muhtaç vatandaşlara 19 bin adet gıda kolisi desteği verildi. Ayrıca, ihtiyaç sahibi 450’si berber ve kuaför, 250’si kafe, 120’si lokanta, 200’ü müzisyen olmak üzere 1.100 esnafa da gıda kolisi yardımı yapıldı. 

İhtiyaç sahibi vatandaşlara 1.958 adet, dezavantajlı bölgelerde yaşayan ve çoğunluğu şiddete maruz kalmış olan kadınlara da 1000 adet hijyen paketi desteği verildi. 

Seyhan Belediyesi, Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının görülmesinin ardından Başkan Akay’ın talimatıyla Türkiye’de ilk bez maske üretimini gerçekleştiren belediyelerden biri oldu. Dikimevinde üretilen 900 bin bez maske ile 630 bin cerrahi maske olmak üzere toplam 1 milyon 530 bin yetişkin maskesi, 15 bin çocuk maskesi ile 130 bin cerrahi eldiven ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıldı.

Pandemi döneminde yardıma ihtiyacı olan ailelerin çocukları da unutulmadı. Dikimevi’nde üretilen 2.000 mont, 2.500 eşofman takımı ile 10 bin adet oyuncak ve kıyafet çocuklara dağıtıldı. Pandemiyle mücadele önlemleri kapsamında faaliyetleri geçici olarak durdurulan belediye kreşlerinde üretilen 1.700’den fazla oyuncak ile 200’den fazla atkı ve bere, Aladağ yurt yangınından etkilenen ailelerin yaşadığı köylerdeki çocuklara, Seyhan’da yoksul ailelerin çocuklarına dağıtılarak, çocukların yüzleri güldürüldü. 36 mahallede 4.200 çocuğa kırtasiye malzemesi desteği verilirken, uzaktan eğitim olanağından yoksun öğrenciler için Yeşilyuva, Yeşilyurt ve Fatih Bilgievleri hizmete açıldı. 

Pandemide 230 vatandaşa evde sağlık ve bakım hizmeti veren Seyhan Belediyesi, Halk Kart uygulamasının dışında da ihtiyaç sahibi 119 vatandaşa nakdi yardım yaptı, 2.380 adet “Hoşgeldin Bebek” paketini yeni doğan bebeklerin ailelerine ulaştırdı.

İhtiyaç sahibi engelli vatandaşlara 174’ü manüel, 50’si akülü olmak üzere 224 tekerlekli sandalye, görme engelli 30 vatandaşa görme engelli bastonu, yürüme güçlüğü çeken vatandaşlara 15 adet yürüteç, özel bakıma ihtiyacı olan vatandaşlara da 23 adet hasta karyolası, 5 adet şişme hasta yatağı, 5 adet klozetli tekerlekli sandalye ve 750 adet hasta alt bezi yardımında bulunuldu. Engellilere 7 noktada akülü sandalye şarj istasyonu hizmeti de verilen Seyhan’da engelli bireylere 450 hukuki, 250 psikolojik danışmanlık hizmeti de ücretsiz olarak sunuldu.

Covid-19 testi pozitif çıkan 1.400 vatandaşın sağlık kuruluşlarına naklini sağlayan “Pozitif Taksi” ve  65 yaş üstündeki vatandaşların Covid-19 aşılarını yaptırmak üzere sağlık kuruluşlarına naklini sağlayan “Aşı Taksi” hizmetiyle pandemiyle mücadele ve pandeminin yayılmasını önleme konularında öncülük yapıldı.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER