Tarihi Adana pamuklu bezi gün yüzüne çıkıyor

Tarihi Adana pamuklu bezi gün yüzüne çıkıyor

13 yıl önce Adana’da girişimci kadınlar tarafından kurulan “Verim Kadın İnisiyatifi İstihdam Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi”, unutulmaya yüz tutmuş tarihi Adana pamuklu bezini gün yüzüne çıkarmayı amaçlıyor. İŞKUR ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile kadınlara eğitim ve istihdam sağlayan kooperatifin başkanı Belkıs Yakıcı, “Tarihi Adana pamuklu bezini yeniden canlandırıp, tüm Türkiye’ye tanıtacağız” dedi.

Yakıcı, “Tarihi Adana pamuklu bezi için Adana ve köylerinde araştırmalar yaptım, 300-400 yıllık kumaşlar inceledim. Bu kumaşlar hangi iplikle yapılmış, ipliğin özelliği ve sıklığı nedir tüm teknik bilgileri belirleyip, konstrüksiyonunu çıkarttım. Şimdi de kursiyerlerimize bunun eğitimini veriyoruz. Kadınları evden çıkarıp, iş hayatına girebilmelerini ve ekonomilerine destek olmayı amaçlıyoruz. Ürettiğimiz ürünleri E-ticaret, sosyal medya mecralar üzerinden ve STK’lara satıyoruz. Kooperatif olarak tüm ihtiyaçlarımızı diğer kadın kooperatiflerinden karşılıyoruz” diye konuştu.

Yakıcı, “Kooperatif olarak, tarihi Adana pamuklu bezine coğrafi işaret verilmesi için Türk Patent Kurumu’na resmi başvurumuzu yaptık. Ayrıca, Adana Valimiz Sayın Süleyman Elban ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Veysel Durgun’un desteğiyle, tarihi Adana pamuklu bezinin tüm Türkiye’deki Halk Eğitim Merkezlerinde ders modülü olarak uygulanabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yaptık ve onaylandı. Bundan sonra Türkiye’deki Halk Eğitim Merkezlerinde tarihi Adana pamuklu bezi eğitimi verilebilecek” ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER