“Tarım olmadan gelecekten söz edilemez"

“Tarım olmadan gelecekten söz edilemez"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Ankara'da TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası'nca düzenlenen  9'uncu Ziraat Mühendisliği Teknik Kongresi'nde konuştu.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen Ziraat Mühendisliği Teknik Kongresi, büyük ilgi gördü. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleştirilen ve 5 gün süren kongreye, ZMO Genel Başkanı Özden Güngör ile Oda temsilcileri ve üyelerinin yanı sıra her biri alanında uzman çok sayıda akademisyen ve tarım sektörünün önemli paydaşları katıldı.
"ULUSAL TARIM POLİTİKAMIZ YOK"
Panelde katılımcılara seslenen Ayhan Barut, "Her zaman üyesi olmaktan gurur ve onur duyduğum, uzun yıllar şube başkanlığı ve yöneticiliğini yaptığım Ziraat Mühendisleri Odamızın çok anlamlı ve önemli bir kongresinde bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Bu kongrenin, can çekişen Türk tarımı, feryat eden çiftçilerimiz, sorunlar yumağında boğuşan meslektaşlarımız ve iflas noktasına gelen sektörümüz açısından oldukça yararlı sonuçlar doğuracağından eminim.  Bu konuyu ele alabilmek için elbette siyasal, sosyal ve ekonomik yönleriyle tarım hakkında değerlendirme yapmalıyız. Çünkü ulusal bir tarım politikasının bulunmadığı ülkemizde, tarımsal üretim planlamasından bahsetmek mümkün değil" dedi.
"ÇİFTÇİ TARIMDAN UZAKLAŞTIRILDI"
17 yıldan fazla bir süredir ülkeyi yöneten AKP iktidarlarının, 'Milli ekonominin temeli ziraattir' diyen Ulu Önder Atatürk'ün miras bıraktığı 'Üretime ve üreticiye destek' anlayışını katlettiğini belirten Barut, "AKP hükümetlerinin uyguladığı ithalata dayalı tarım politikası sonucu, 17 yılda ülke tarımı çökme noktasına geldi. Üretim maliyetleri sürekli artarken, üreticinin ürünü para etmedi. Çiftçi borç batağına saplandı, üretimden uzaklaştırıldı. AKP, ülkede üretim için politika üretmek yerine ithalat yapmayı tercih etti. AKP hükümetleri, 2006 yılında çıkardıkları Tarım Yasası'nın öngördüğü 'tarımsal desteklemeler için bütçeden ayrılacak pay milli gelirin yüzde 1'inden az olmayacak' hükmüne uymadı. Türkiye nüfusu her yıl 1 milyona yakın artarken, tarım alanları ve tarımsal üretimi geriledi. 2002'de 2.8 milyon üretici sayısı, 2.1 milyona geriledi" diye konuştu
 “TARIMSAL ÜRETİM VE ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ”
AKP iktidarının yanlış politikaları sonucu ülkede tarımın bitirildiğini ancak sorunun çözümsüz olmadığını ifade eden Barut, "Tarımda yaşanan acı gerçekleri ortadan kaldırmak, sahadaki çiftçisinden mühendisine tarımın tüm paydaşlarını mutlu etmek, üretmek ve üretene destek vermek ancak 'Ulusal bir tarım politikası' ile mümkün olacak, başarıya ulaşacaktır. Üreticiden, halktan yana, piyasa gerçeklerine uygun, çözüm odaklı, merkezine üretim ve üreticiyi koyan tarım politikaları ile aşılmayacak engel yoktur. Bu engeli aşmak için ülkemizin yeterli kaynakları, üretim deneyimi ve yetişmiş insan gücü fazlasıyla vardır. Burada eksik olan yalnızca bu doğrultuda adım atacak siyasi iradedir. Tarımsal üretim ve üretici desteklenirse sorun çözülür" ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER