“Türkiye’de enerji verimli kullanılmıyor”

“Türkiye’de enerji verimli kullanılmıyor”

Geleceğin belirleyicisi olan enerji kayıpları, enerji tasarrufu ve iklim değişikliği konularında değer yaratmak, farkındalık oluşturmak ve gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabilmek amacıyla çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), Adana’da bir otelde VERİMDER Anadolu Buluşmaları toplantısı gerçekleştirdi.

Mevcut enerji kaynaklarından daha uzun süre yararlanılmasına destek sağlayacak projeleri hayata geçirmeyi amaçlayan VERİMDER, Türkiye’deki yönetmeliklerin AB ve diğer dünya standartlarıyla uyumunda bilgi vermeyi desteklediklerini belirtiyor. Toplumun her kesimi ile iş birliği yapmak, bilinçlendirmek ve bilgilendirme maksadıyla eğitim seminerleri düzenleyip, çözümler üretmek için ortak çaba gösterdiklerini vurguladı.

Adana Yapı Müteahhitleri Derneği (AYAMDER) ve Dünya Gazetesi katkılarıyla düzenlenen toplantıya Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, VERİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Korkmaz ve VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

TÜRKİYE’NİN ÜRETİME, İSTİHDAMA, İHRACATA İHTİYACI VAR”

Türkiye'nin en çok üretime, istihdama ve ihracata ihtiyacı olduğunu vurgulayan Karalar, “Bu ülke 1970'lerden bu yana dolar krizine girer çıkar ama doların daha fazla olması noktasında siyasetçiler ne yazık ki ciddi bir önlem almazlar. O kadar çok dolar boşuna harcanıyor ki sadece bu konuyla ilgili 30-40 milyar dolar yatırıldığında 5 sene sonra yüzde 40 enerji tasarrufu olacak deniyor. Buraya 40 milyar dolar yatırdığınızda 4 sene sonra 40 milyar dolar Türkiye'nin kasasında kalacak” sözlerini dile getirdi.

TÜRKİYE’NİN CARİ AÇIĞI ENERJİYİ VERİMLİ KULLANAMADIĞI İÇİN KAPANMIYOR

VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin ise konuşmasında şu görüşlere yer verdi: “Enerji verimliliğimizi en yukarı seviyeye çıkartarak doğalgaz ithal ettiğimiz Rusya ve İran gibi ülkelere karşı dış politikamızı daha dengeli hale getiririz. Türkiye'nin elektrik üretiminin yüzde 44,2'si doğalgazda. Daha az enerji tüketerek aynı randımanı sağlayabiliriz. Ben bunu çeşitli ülkelerde gördüm ve test ettim. Sadece binanın biraz derecesini değiştirerek sıfır enerji tüketen binaların olduğunu gördüm. 50 milyar dolar civarında bir enerji ithalatımız var. Bunun 17,5 milyar doları doğrudan doğruya binaların ısıtılması ve soğutulmasına gidiyor. Bu rakamın yarıya indirilmesi lazım ki cari açığımızda bir daralma olsun, döviz kuru üzerinde baskı azalsın ve aynı zamanda vatandaşın cebine de bir şeyler girsin. Enerjiyi verimli kullanamadığımız için alternatif enerjiyi de kullanamıyoruz. Türkiye'nin cari açığı enerji doğru kullanılmadığı için kapanmıyor. Cari açığımızı kapatamadığımız için döviz kurları hep sıcak. Döviz kurları sıcak olduğu için enflasyon yüksek. Enflasyon yüksek olduğu içinde faizler yüksek. Bizim çok zorlu bir işi yapmamız lazım yani meselenin sebebiyle uğraşmamız lazım. VERİMDER olarak, farkındalık oluşturmak amacıyla Türkiye'yi karış karış geziyoruz.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER