Adana Barosu’ndan cinsel istismar semineri

Adana Barosu’ndan cinsel istismar semineri

GAZETTE- Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından “Çocuk Cinsel İstismar Vakalarında Görüşme Teknikleri ve Psikiyatrik Yaklaşım” konulu seminer düzenlendi.

Kentte bir otelde düzenlenen seminere Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av. Sabahattin Gümüş, Genel Sekreter Av. Semih Gökayaz, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Sinem Tanrısınatapan Keskin, Av. Miyesser Erselan Önenli, Av. Duygu Özgüven, Av. Nevzat Elçi, avukat, stajyer avukatlar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
Başkanlığını Çukurova Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı – Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığından Prof. Dr. Necmi Çekin’in üstlendiği seminerde konuşan Çukurova Üniversitesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Gonca Gül Çelik, istismara uğramış mağdurlarla yapılan ilk görüşmede nelere dikkat edilmesi ve özellikle nelerin sorulması gerektiğini sunum eşliğinde katılımcılara anlattı.
“KALİTELİ DİYALOG ÖNEMLİ”
18 yaş altı insanların çocuk sayıldığını ve cinsel istismara uğramış bir çocuk ile yapılan ilk görüşmenin çok önemli olduğunu belirten Çelik, “Çocuğun Üstün Yararı’nı esas alarak, suç mağduru olan çocukların adli süreçlerde örselemesinin önüne geçilmesinde önemli bir rol üstlenecek olan çocuk izlem merkezlerinin cinsel istismar bulgularından emin olmadan hareket edilmemesinin mutlaka psikoloğa gönderilmesinde fayda var. Özgürlük ile denetimsizliğin karıştırılmaması gerekiyor. Çocukların aile ile kaliteli diyalog kurması çok önemli” dedi.
“TÜRKİYE’NİN 4’TE 1’İ ÇOCUK”
Çocuk hakları denilince, eğitim, sağlıklı gelişim, vücut bütünlüğü hakkı gibi daha birçok unsurun değerlendirildiğini dile getiren Küçük ise, “Bu günkü seminerimiz bu anlamda çok özel bir seminer. Aslında biz bu çalışmayı ilk gündeme getirdiğimizde çocuk hakları ve kadın hakları gibi komisyonlarımızın daha başarılı somut çalışmalar yapması için hazırladığımız bir seminerdi. Daha sonra avukat arkadaşlarımıza ve toplumun tüm kesimine ulaşması için yaşama geçirdik. 82 Milyon nüfusa sahip ülkemizde, nüfusun 4’te birinden fazlası yanı yaklaşık 22 milyon çocuğumuzun olduğunu düşündüğümüzde, bireysel gelişiminin sürdürülmesi, barış, değerbilirlik, hoş görü, özgürlük, eşitlik ve dayanışma ruhuyla çocuklarımızın yetiştirilmesinin ne kadar doğru olduğunu da ifade etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER