Adem Aköl: Türkiye buna izin vermez

Adem Aköl: Türkiye buna izin vermez

Gazette Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Başyazarı Adem Aköl, bir süredir gündemi meşgul eden Türkiye – Yunanistan gerginliğini kaleme aldı. Yunanistan’ın Ege’yi tamamen bir Yunan denizi haline getirmeye çalıştığını belirten Aköl, “Türkiye buna izin verir mi, Yunanistan ateşle değil de ne ile oynuyor sizce?” diye sordu.

Yazıyı okumak için linke tıkla!

Adem Aköl: Ateşle Oynayan Yunanistan

“EGE DENİZİ’NE ZEMİN HAZIRLIYOR”

Yunanistan’ın İyon Denizi’ndeki karasularını 12 mile çıkardığını ilan ederek Ege Denizi’ne zemin hazırladığını dile getiren Aköl, “Geçtiğimiz günkü yazımızda da bahsetmiştik... Yunanistan, İtalya ile arasında bulunan İyon Denizi’ndeki karasularını 6 milden 12 mile çıkardığını ilan ederek Ege Denizi’nde zemin hazırladığını sanıyor aklınca. Aslında Lozan Barış Antlaşması’na göre Yunanistan ve Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki karasuları 3 deniz mili olarak tespit edilmiş olmasına rağmen; 1936 yılında Yunanistan bunu tek taraflı olarak 6 deniz miline çıkarmış, o dönem Türk-Yunan ilişkilerinde hakim olan olumlu hava nedeniyle Türkiye bu karara itiraz etmemiştir... Türkiye ise Ege’deki karasularını 28 yıl sonra 1964’te Kıbrıs sorunu sırasında 3 milden 6 deniz miline çıkarır” dedi.

“YUNANİSTAN ATEŞLE OYNUYOR”

Aköl, “Ege Denizi’nde Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmasının ne anlama geldiğini bilmem tahayyül edebiliyor musunuz? Yunanistan’a ait 1 kilometre kare alana sahip bir adacık, 500 kilometre karelik deniz alanına hükmeder bir duruma gelecek... Sadece 7.3 kilometre karelik alanı olan Meis adası ise, 2 bin 2 yüz kilometre karelik denize sahip olabilecek. Yunanistan’a ait onlarca adacığı dikkate aldığımızda, Ege Denizi neredeyse tamamen Yunan Denizi haline gelecek... Ege kıyılarından balık avlamak için açılmak isteyen bir tekne, muhakkak Yunanistan karasularına izinsiz girmiş olacak... Yahut da İstanbul’dan Antalya’ya gitmek isteyen bir gemi ancak Ege kıyılarını takip ederek hedefine ulaşabilecek. Türkiye buna izin verir mi, Yunanistan ateşle değil de ne ile oynuyor sizce?” ifadelerini kullandı.

ADEM AKÖL KİMDİR?

Adem Aköl
Yönetim Kurulu Başkanı
İnci Medya Prodüksiyon Reklam Gazetecilik Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü
Adem Aköl, 14 Temmuz 1952 yılında Kıbrıs’ın Lefkoşa kentinde doğdu. İlkokul ve lise eğitimini Kıbrıs’ın güneyindeki Limasol kentinde tamamladı. Daha sonra Ankara, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi alarak 1976 yılında İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu.
Türkiye’nin güney-doğu bölgesindeki bir sulama projesinde 1976 ile 1977 yılları arasında arazi mühendisi olarak çalıştıktan sonra Irak’ın Bağdat şehri yakınlarındaki ‘Lower Khalis Irrigation Project’ isimli başka bir sulama projesinde 16 ay görev yapar.
Kuzey Kıbrıs’ın en büyük üniversitelerinden biri olan Mağusa’daki Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin temellerini oluşturan; Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün kuruluş yılları olan 1978 ile 1980 arasında, ilk dört hocadan birisi olma ünvanına sahip olur.
1981 ile 1989 yılları arasında Irak’ta önce ‘Jute Farm Irrigation Project’ projesinde, Proje Müdür Yardımcısı; ardından güney Irak’ta ‘Amarra Irrigation Project’ projesinde yine Proje Müdür Yardımcısı ve sonra da Irak’ın 3. nehri olarak adlandırılan ‘Dicle-Fırat Kanalı’ üzerindeki başkent Bağdat’ı kuzeye bağlayan 11 adet köprü inşaatını Proje Müdürü olarak üstlenir. Bu projeleri başarı ile tamamlamakta gösterdiği üstün performans; onun uluslararası alandaki mesleki tanınırlığının yolunu açar.
1989 yılı sonunda ülkesine dönerek kurduğu ve direktörlüğünü yaptığı ‘Alia Construction Ltd.’ İsimli şirket adı altında 1994 yılına kadar 9 adet büyük altyapı projesi tamamlar. Ancak, Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘1994 Nisan Kararları’ kapsamında Türk Lirası’na uyguladığı yüksek devalüasyon sonucunda büyük zarara uğrayan şirketini kapatmak zorunda kalır.
1994’ten 2017 yılına kadar Lefkoşa’daki Yakın Doğu Üniversitesi ailesinin bir ferdidir. Üniversitenin planlama, tasarım, inşaat ve bakım-onarım işlerini üstlenmiş olan ‘Tasarım ve Fiziki Geliştirme Dairesi’ başkanıdır. 22 yıllık süre içerisinde her biri kendi alanında özgün, 92 adet proje tamamlayarak üniversiteyi 500 bin metre karelik kapalı alana sahip dev bir kampüs haline getirir.
2010 ve 2017 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti As Başkanlığı ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Yönetim Kurulu Üyeliği de yapmıştır. 2013 yılından bu yana da Girne Üniversitesi Mütevelli Heyeti Kurucu Üyesi’dir.
2016 yılından beridir ‘İnci Medya Prodüksiyon Reklam Gazetecilik Tic. Ltd. Şti.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmakta ve şirkete ait günlük Gazette Gazetesi’nde politik köşe yazısı yazmaktadır.

adem, aköl, ademaköl, ademakol, ademakolkimdir, medya patronu, patron, medya, nasıl medya patronu oldu, gazette, gazette gazetesi, gazettecomtr, gazete manşetleri, gazette tv


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER