Bakanlıktan öğrencilere ücretsiz kitap

Bakanlıktan öğrencilere ücretsiz kitap

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin ve velilerin ders kitabının dışında öğrenciler için çalışma kitabı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik hazırlanan 17,5 milyon kitabın okullara ücretsiz dağıtıldığını bildirdi.


Bakan Ziya Selçuk, bu kitapların içeriğinin saha araştırması yapılarak belirlendiğini söyleyerek, "Her bir öğrencimize her bir okulumuza bunlar ulaştırıldı" dedi.

Selçuk, "Çünkü sürecin yüz yüze ve uzaktan eğitim kısmının birlikte yürümesi, ihtiyaçların değişmesi, farklılaşması, bize yeni görevler veriyor. Ve bu görevlerimizi yerine getirmek için de her sınıf düzeyinde eş zamanlı olarak kullanılabilecek çalışmaları ilerletiyoruz. Elbette zamanın ve mekânın genişlediği dönemdeyiz. Ve çocukların sadece evde, okulda değil, hemen her yerde her zaman çevrim içi ya da çevrim dışı olmak üzere eğitim gördüğünü biliyoruz ve bunun için de birtakım kavramları öne çıkarmak istiyoruz. Bunlardan bir tanesi öğrenci ihtiyaçlarını dikkate almak, farklılaştırılmış öğretimi dikkate almak, çocukların bireysel gelişim özelliklerine göre kaynaklar sunabilmek ve bunun ötesinde öğretmenlerimize de destek olabilmek" dedi.

ARA TATİL İÇİN 'EVDE OYUN VAR' KİTABI 

Bakan Selçuk, öğrencilerin çalışma kitaplarındaki etkinlikleri yaparken derslerin kazanımlarıyla ilgili içerikleri görmelerinin yanı sıra bir taraftan hayata dair birçok ipucunu yakalama, bazı deneyleri yapabilme fırsatını da elde edeceklerini söyledi. Selçuk, şöyle konuştu:

"İstiyoruz ki çocuklarımız kaynaksız kalmasın, istiyoruz ki düşünen üreten çocuklarımızın sayısı artsın. Bu ara tatil dönemi için 'Evde Oyun Var' adı altında bir kitap hazırladık ve bu kitabı da tüm halkımızın hizmetine, çocuklarımızın hizmetine sunduk. Bu kitapta da ara tatil boyunca çocuklarımızın yararlanacağı çok güzel oyunlar ve etkinlikler söz konusu. Biz çocuklarımızın çok daha farklı ve fazla kitap okumalarını, hikâyeler, romanlar, edebiyatımız ile ilgili, sanatın çeşitli dallarıyla ilgili, bilim ile ilgili kitapları okumasını çok çok arzu ediyoruz. Çünkü kitaplar, çocuklarımızın zihinsel gelişimleri için olduğu kadar, duygusal gelişimleri, dil gelişimleri için de son derece kritik araçlar. Bu yüzden de ders kitaplarıyla sınırlı olmayan bir çerçeveyi elbette arzuluyoruz ve hep şunu da yapıyoruz. Diyoruz ki gerek eğitimin kalitesi açısından gerek kazanımların daha iyi anlaşılması için gerek sınavlardaki soruları daha iyi anlayabilmek için ders kitabının dışında da kitap okumanın çok çok büyük önemi var ve ders kitabının dışında da kitap okuyan çocuklarımız birçok açıdan öne geçiyorlar, diyebilirim."

 

 

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER