Basına yönelik bilgilendirme toplantısı: Özendirmeyin engel olun

Basına yönelik bilgilendirme toplantısı: Özendirmeyin engel olun

GAZETTE- Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürlüğünce “Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı” kapsamında yerel ve ulusal basın temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Adana İl Müdürü Mustafa Keleş, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Elpeze Ergeç, Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi F. İnci Gül’ün yanı sıra ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldı.
Açılışta konuşan Keleş, “Uyuşturucu kullanımı Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olsa da Türkiye için de risk giderek artıyor. Bu bağlamda bizim de uyuşturucu ile mücadelemiz topyekûn sürmektedir. Adana'nın yanı sıra Mersin, Hatay ve Osmaniye'nin içerisinde bulunduğu bölgenin medyada olumlu temsili için çaba sarf etmeliyiz. Çünkü uyuşturucu konulu haberlerde gösterilecek aynı hassasiyet pek çok hayatı kurtarabilir” dedi. 
“İZİNSİZ İFŞA EDİLMEMELİ”
Uyuşturucu ile ilgili haber yapılırken hassas davranılmasını ve teşvik edici kelime guruplarının kullanılmasından kaçınılması gerektiğini belirten Ergeç ise, “Uyuşturucu bağımlılarını ‘kurban, batağa saplanmış' gibi ifadeler yerine ‘bağımlı, tedaviye ihtiyaç duyan' terimleriyle nitelendirilmek lazım. Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı konusu işlenirken bu sorunun sadece, belirli bir alt gruba, parçalanmış ailelere, sokak çocuklarına özgü olduğu izleniminden kaçınılması gerekmektedir. Haber görsellerinde bağımlıların ve çevrelerinin fotoğrafları ve açık kimlikler izinsiz ifşa edilmemelidir” diye konuştu.
Daha sonra yazılacak haberlerde uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı konuları işlenirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendirici bir sunum yapıldı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER