BİK’ten gazetelere destek

BİK’ten gazetelere destek

HABER MERKEZİ- Anadolu Basınının her zaman yanında olduğunu gösteren Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, sokağa çıkma kısıtlamalarında Gazetecilik faaliyetleri için bir açıklama yaptı. Bu karardan, gazete ve çalışanlarının etkilendiğini belirten Duran, “Gazete çıkaranlar, dağıtanlar ve haber üretenler için sokağa çıkma kısıtlaması mücbir sebep sayılacak” dedi.


Gazetelerin resmi ilan yayınlama haklarını sürdürebilmeleri için yerine getirmek zorunda olduklarını söyleyen Duran, “Şartlar Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinde belirlenmiştir. Sokağa çıkma kısıtlaması kararıyla Cumartesi ve Pazar günleri gazeteler, mevzuat gereği yükümlü oldukları baskı ve satış zorunluluklarını yerine getirme imkânları bulamayacaklar. Bu nedenle, ilgili günler mücbir sebep sayılacak ve yayınlanmaması halinde gazeteler, Yönetmeliğin 27. maddesinin birinci (b), (ç) ve (d) bentlerinden muaf tutulacak” ifadelerini verdi.

Basın İlan Kurumunun pandemi başladığından beri basının yanında olduğunu belirten Duran, , konuşmalarını şöyle tamamladı:

“Basın İlan Kurumunun Covid-19 salgını sebebiyle gazete ve dergilerin mevzuat gereği yerine getirmek zorunda oldukları; sürekli yayınlanma, asgari fiili satış, gazete teslim yükümlülüğü, asgari kadrodaki gazetecilerin nitelikleri gibi şartları gözetmeden resmi ilan ve reklam yayınlama haklarının devamına karar verildiğini, asgari fiili satış ve kadroda yer alan gazetecilerin kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılmasına ilişkin imkânların da 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatıldı.

Bu desteklerimizi, pandemi şartlarına uygun olarak devam ettireceğiz.”

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER