Bilgiç: Kovid-19’dan hepimiz olumsuz etkilendik

Bilgiç: Kovid-19’dan hepimiz olumsuz etkilendik

HABER MERKEZİ- Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Kasım ayı olağan meclis toplantısında konuşma yaptı.


Bilgiç, “Kovid-19 pandemisinden iş hayatı olarak işvereniyle işçisiyle, çalışanlarıyla topyekûn hepimiz olumsuz etkilendik. Pandemiden kurtulmak için her zamankinden daha çok birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyaç vardır” dedi.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Kasım ayı Olağan Meclis toplantısını açan Başkan Osman Bağış, “Dünyada gıdaya milli bir güvenlik meselesi olarak bakılmaya başlandı. Son bir yılda her zamankinden daha fazla yiyecekten konuşulur hale gelindi. Ülkeler vatandaşlarını rahatlatmak için gıda ürünleri stoklarını arttırınca fiyatlar arttı. pandeminin psikolojik etkisi ile fiyat artışları halen devam etmektedir. Dünyada yaşanan pandemi gıdanın önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu sebeple daha fazla üreterek kendi kendimize yeter duruma gelmeliyiz. Tarımın gelecekte sürdürülebilirliği açısından üretici profilini gençleştirme çalışması yaparak, gençlerin tarıma karşı ilgisinin arttırılması sağlanmalıdır. Teknolojik ve tasarım konusunda gençlerin fikirleri alınmalı ve Genç Çiftçi Çalıştayı düzenlenmelidir. Bugün Türkiye’de çiftçilik yapanların yaş ortalaması 50’nin üzerine yükselmiştir. Bu kaygı verici bir durumdur. Tarımın geleceği, toplumun ve dünyanın geleceği demektir” ifadelerini verdi.

“MİLLET OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMALIYIZ”

“Mart ayında etkisini göstermeye başlayan Kovid-19 salgınının, kış aylarının başladığı bu günlerde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini arttırmaya başladığını belirten Bilgiç, şu ifadelere yer verdi; “Mevsimin etkisiyle bu salgının artarak devam edeceği görülmektedir. Bu salgından bir şekilde inşallah biran önce kurtulacağız. Bunun için başta yöneticilerimize, sağlık çalışanlarımıza gayretleri için şükranlarımızı sunarız. Millet olarak bizimde üzerimize düşen; kurallara uymayı en iyi şekilde yerine getirmemizdir. İş hayatı olarak işvereniyle işçisiyle, çalışanıyla salgından topyekûn hepimiz olumsuz etkileniyoruz. Her sıkıntının sonunda bir aydınlığın, çıkışın, huzurun geleceğini biliyoruz. İş insanları olarak kendimizi bu duruma hazırlamalı, doğabilecek yeni fırsatları değerlendirmeliyiz. Millet olarak daha çok çalışarak kayıplarımızı hızlı telafi edip, eskisinden daha güçlü olmak zorundayız. Bunu başarabilmek için yeisse kapılmadan, ümitsizliğe düşmemeliyiz. Bunun içinde her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyacımız var.”

SORUN VE TALEPLERİNİ CUMHURBAŞKANIMIZA İLETTİK

18 Kasım’da Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın teşrifleriyle ‘TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nı gerçekleştiren Bilgiç, konuşmalarını şöyle tamamladı; “Akdeniz bölgesinde bulunan sekiz ilimizin oda-borsalarından gelen sıkıntı ve taleplerini, Akdeniz’in sözcüsü olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza iletme fırsatı bulduk. Bölgemizin bu talepleri inşallah en kısa sürede çözüme kavuşur.

Cumhurbaşkanımızın interaktif olarak konulara eğilmesi, hâkimiyeti bizleri umutlandırdı. Şükranlarımızı arz ettim. Üçüncü çeyrekteki büyüme rakamları açıklandı. Umut verici görünüyor. Ama koronavirüsün etkisinin artmasıyla son çeyrekte aynı büyümeyi göremeyebiliriz.”

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER