CHP’li Bulut’un 1 Mayıs mesajı

CHP’li Bulut’un 1 Mayıs mesajı

HABER MERKEZİ- CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. Bulut açıklamasında, ‘’1 Mayıs, onurlu ve insanca bir yaşam için mücadele edenlerin, emeğe, alın terine inananların günüdür’’ dedi.

CHP’li Bulut, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘’1 Mayıs, onurlu ve insanca bir yaşam için mücadele edenlerin, emeğe, alın terine inananların günüdür. Ancak ülkemiz bayram olarak kutlanması gerek 1 Mayıs’a maalesef vahim bir tabloyla girmektedir. İş cinayetlerinde Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer alan ülkemizde her dört saatte bir iş cinayeti meydana gelmektedir. İş kazaları ve işçi cinayetleri “kader” ve “fıtrat” ile açıklanmakta, yüzü kızarması gerekenler büyük bir sorumsuzluk ve vurdumduymazlıkla geçiştirmeye çalışmaktadır. AKP iktidarlarında çalışma hayatında güvencesizlik, hukuksuzluk ve örgütsüzlük sıradan hale gelmiştir.  Pandemiyle birlikte bu adaletsizlik büyümüştür. Türkiye'de 14 milyon 371 bin 96 işçiden sadece 2 milyon 69 bin 476'sının sendika üyeliği bulunmaktadır. Emeğin ucuz, ekmeğin pahalı olduğu, ülkemizde emekçiler, insani yaşam koşullarıyla bağdaşmayan asgari ücretle geçinmek zorunda bırakılmışlardır. Bir yıldır kısa çalışma ödeneği ile yaşamaya mahkûm edilen işçiler, Kod 29 zulmüyle de karşı karşıya bırakılmıştır. Siyasi iktidar bu yıl da pandemi nedeniyle kutlamalara yasak koymuştur. Emekçilere tam kapanmada çalışmak serbest, ama bayramlarını kutlamak yasaktır.

Emeğin en yüce değer olduğuna inanmaktan uzak siyasi iktidar, meydanların sesinden ve emekçilerin örgütlü mücadelesinden korkmaktadır.  1 Mayıs ancak, emekçilerin, çalışanların hakları yasal düzenlemelerle budanmadığında, işçiler insanca ücret alabildiğinde, emeklerinin sömürülmediğinde, iş cinayetleri olmadığında bayram olarak kutlanabilecektir. İnsan haklarından, demokrasiden, emekten, alın terinden yana olan tüm yurttaşların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum.’’


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER