Ekrem Aslan’a İGE’de aktif rol

Ekrem Aslan’a İGE’de aktif rol

GAZETTE- Türkiye Kent Konseyi Birliği 10. Dönem Başkanı Ekrem Aslan,  Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı (UCLG-MEWA) ve İnsani Gelişme Vakfı (İNGEV) tarafından yapılacak İnsani Geliştirme Endeksi (İGE) proje danışma kuruluna davet edildi.

Ülke genelinde kamu ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen etkinliklere davet edilmesi ve etkinliklerde aktif rol almasının kendisini gururlandığını belirten Aslan, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma amaçları ve insani gelişime yönelik yapmış oldukları çalışmaların yansıması olarak İGE projesi danışma kuruluna katılmasının şahsını mutlu ettiğini ve heyecanlandırdığını dile getirdi. 
“VERİ KAYNAKLARI GENİŞLETİLECEK”
Aslan, “2017 yılında yürütülüp, 2018 yılında lansmanı yapılan İGE-İ 2018 çalışmasına 3 büyük ildeki tüm ilçeler dahil edilerek, İGE-İ’nin kapsamı genişletilmiş, kapsanan ilçe sayısı 186’ya çıkartılmış, nihai olarak endeks kapsamına 161 ilçe dahil edilmiştir. İlçe düzeyinde sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlere yönelik bileşenlerden oluşan İGE-İ; Yönetişim, Sosyal Kapsama, Ekonomik Durum, Eğitim, Sağlık, Sosyal Yaşam, Çevre ve Ulaşım endeksleri altında 56 değişken ile ele alınmış, her değişken için veriye ulaşılacak kaynaklar belirlenmiştir. Önümüzdeki dönemde İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler çalışmasının yeni endeksler ve veri kaynakları ile genişletilmesi planlanmaktadır” dedi.
“PİLOT ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK”
Ekrem Aslan, “İGE-Büyükşehirler çalışmasında yer alacak endekslerin ve veri kaynaklarının belirlenmesi için İNGEV tarafından ön çalışmalara başlanmıştır. Bu yıl İNGEV ile Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) işbirliğiyle, İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler (İGE-İ) ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının (SKA) nasıl ve hangi alanlarda eşleştirilebileceği ile ilgili bir çalışma yürütülecektir. Bunun yanı sıra, UCLG-MEWA’nın faaliyet gösterdiği bölgede yer alan Ürdün ve Filistin’de İGE-İ’nin pilot çalışmaları başlatılacaktır. Bu sayede İGE-İ’nin uluslararası alanda yaygınlaştırılmasına katkı sağlanacaktır” diye konuştu.
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER