Emniyetten 38 ayrı noktada uygulama

Emniyetten 38 ayrı noktada uygulama

Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş‘ın talimatları doğrultusunda motosikletlere yönelik 38 ayrı noktada uygulama yaptı. 

Yapılan uygulamalarda, 783 motosiklet sürücüsü kontrol edilirken, 219 motosiklet sürücüsüne 164 bin 231 TL cezai işlem uygulandı. 41 motosiklet ise trafikten men edildi.
İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Motosiklet kazalarının tüm trafik kazaları içindeki oranı ülkeden ülkeye şehirden şehre değişiklik gösterse de, motosiklet kazalarında yaralanma olasılığı araba kazalarına göre çok daha yüksektir. Araba kazalarında yaralanma oranı yüzde 20 iken motosiklet kazalarında bu oran yüzde 80'in üzerindedir.
Motosiklet sürücülerinin trafik kazalarında araç içinde olanlara oranla 16 kat daha fazla ölüm ve 4 kat daha fazla yaralanma riski ile karşı karşıya oldukları görülmektedir.
Araba kazalarında sürücü ve yolcu güvenliğini artıran kapı barları ve kaportası, emniyet kemerleri, hava yastıkları gibi çok sayıda donanım bulunmasına rağmen motosikletlerde benzer güvenlik donanımları yeterince bulunmamaktadır. Bu nedenle, motosiklet kazaları şiddetli olaylardır, motosiklet kazalarında yaralanma sıklıkla sürücünün fırlaması ve duran bir nesneye veya yere çarpmasına bağlı oluşur. Motosiklet kazalarında ölüm ve ciddi yaralanmaların en önemli nedeni kafa yaralanmalarıdır: Bu nedenledir ki ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de koruma başlığı kullanılması yasalarla zorunlu kılınmıştır ve uygulanmaktadır. Koruyucu başlıklar sert dış yapıları ile darbeleri emer ve dağıtır, ciddi kafa yaralanmalarını önler, nesnelerin doğrudan kafa ile temasını engeller. Motosiklet sürücülerinin trafik kazalarında ölüm ve ciddi yaralanmalardan korunabilmeleri için deri ceket, pantolon ve eldiven yanında uygun ayakkabılar, koruma gözlükleri ve koruma başlığı (Kask) takmaları son derece önemlidir. İlimizde coğrafi koşullarının uygun olması nedeniyle trafik akımı içerisinde çok sayıda motosiklet sürücüsü yer almaktadır. Buna bağlı olarak zaman zaman motosiklet kazaları yaşanmakta ve bu kazalarda sürücüler yaralanmakta ya da hayatını kaybetmektedir. Motosiklet kazalarında ölüm ve ciddi yaralanmaları en aza indirmek amacıyla; İl Emniyet Müdürümüz Sayın Zafer AKTAŞ‘ın talimatları ile 21.01.2020 Salı günü 14.00-16.00 saatleri arasında Trafik, Asayiş ve Yunus ekiplerinin katılımı ile il genelinde 38 noktada motosiklet sürücüleri üzerinde uygulama yapılmıştır. Denetimlerde; 783 motosiklet sürücüsü kontrol edilmiş, Karayolları Trafik Kanununca eksiklikleri görülen 219 motosiklet sürücüsüne 164.231 TL cezai işlem uygulanmış ve 41 motosiklet ise Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddeleri gereğince eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilmiştir. Motosiklet sürücülerinin herhangi bir mağduriyet yaşamaması ve kazalardan korunabilmeleri için koruma başlıklarını mutlaka takmaları gerekmektedir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla denetimlerimiz aralıksız olarak devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER